Preskočiť na obsah

Ján Lehotský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Lehotský
slovenský spevák
slovenský spevák
Narodenie16. apríl 1947
Bratislava, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Lehotský

Ján Lehotský alebo Janko Lehotský (* 16. apríl 1947, Bratislava) je slovenský spevák, niekdajší líder skupiny Modus.

Kariéra

Absolvoval štúdium tanca a hry na klavíri na konzervatóriu v Bratislave a štúdium hry na husliach na ĽŠU. Od skončenia štúdia pôsobí ako hudobník v slobodnom povolaní. Patrí k najúspešnejším skladateľom slovenskej modernej populárnej hudby. Začínal v skupinách Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemeni.

Skupina Modus

V roku 1972 nastúpil do skupiny Modus, v r. 1974 sa stal po personálnych zmenách a znovuobjavení skupiny jej lídrom. Prostredníctvom tejto skupiny, najmä jej činnosti v rokoch 1976 - 1980, široko uplatnil svoj výrazný kompozičný talent a podieľal sa na formovaní i širokom spoločenskom presadení rockového modelu slovenskej populárnej hudby. V 2. pol. 70. rokov patril k najväčším hitmakerom v ČSSR a jeho piesne si získali v jednote so zachovaním základných umeleckých hodnôt celoštátnu popularitu. V skupine Modus sa uplatnil aj ako spevák; vo svojom prejave vychádzal z rozvinutého bluesového a soulového cítenia a v spojení so zastretým, mierne chrapľavým hlasom vytvoril na slovenskej scéne osobitý farebno-výrazový register.

Ocenenia

  • zlatá Bratislavská lýra (1979) - pieseň "Úsmev" (interpretovala skupina Modus)
  • strieborná BL (1979) - pieseň "Vyznanie" (s M. Gombitovou)
  • 3 bronzové BL - v. r. 1976 pieseň "Lúčenie" (V. Špinarová); 1980 "Tajomstvo hier", a 1982 "Zrkadlo rokov", obe Modus.
  • 1. cena na medzinárodnom festivale v Sopote (Poľsko) v r. 1980 za pieseň "Vyznanie"

Hudobná spolupráca

Popri skupine Modus a jeho sólistoch (Greksa, Gombitová, Novotná, Stankovský, Vyskočány, Žbirka a i.) spolupracoval ako skladateľ aj s Bezinkami, H. Blehárovou, K. Duchoňom, P. Hammelom, J. Kociánovou, M. Laiferovou, P. Lipom, M. Rottrovou, V. Špinarovou, H. Vondráčkovou a inými.

Externé odkazy