Ján Procner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ján Procner (* 13. január 1943, Vyhne) je slovenský umelecký rezbár.

Svoj život prežil v Handlovej, pracoval 33. rokov v handlovských baniach. Jeho diela zaznamenali úspech na výstavách, sú zastúpené v galerijných zbierkach,(napr: Slovenské banské múzeum, Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria- Banícky šach), získali mnohé ocenenia.

Celé cykly Procnerových diel čerpajú z hlbokého poznania baníckej práce. Často vedome volí prostriedky grotesky a irónie, zostreným pohľadom satirika si všíma ľudské slabosti, ktoré v tvrdých podmienkach hnedouhoľnej bane sú o to viditeľnejšie (dielo Rekordéri). Inokedy s láskou a humorom rozpráva o živote v bani (cyklus Banícke desiaty, Neznámy pach sa šíri zo steny). Zaoberá sa aj ľudovou tematikou. V roku 1978 sa po prvýkrát predstavil na rezbárskom sympóziu vo Východnej, ktoré pod názvom "Kresané do dreva" organizoval scénograf, architekt a folklorista Viliam Ján Gruska.

Práve od Grusku dostával Procner nevšedné objednávky. Pre filmovú rozprávku "Mahuliena zlatá panna" vytvoril päťmetrovú plastiku Zlatovlada a pre filmový prepis opery Eugena Suchoňa - Svätopluk, monumentálnu plastiku Peruna (výška 12 m, priemer 90 cm). Pre filmovú rozprávku režiséra Juraja Jakubiska- Perinbaba vytvoril viacero umelecko-úžitkových predmetov napr: izbový svietnik v podobe svätej, žezlá prencipála, feruľu richtára, drevené lyžice a pod.
V roku 2001 založil súkromné múzeum a galériu, ktoré sa nachádzajú v jeho dome v Handlovej. Exponáty mapujú vývoj baníctva na Hornej Nitre a galéria obsahuje viac ako 70. drevorezieb majstra Procnera. Pamätník obetí banskej činnosti na Hornej Nitre, ktorého autorom je J. Procner a ktorý je umiestnený na cintoríne v Handlovej sa v roku 2010 stal Národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2016 získal Ján Procner ocenenie Senior roka.