Július Bencúr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Július Bencúr
Július Bencúr
uhorský maliar

Narodenie 28. január 1844
Nyíregyháza, Maďarsko, (Uhorsko)
Úmrtie 16. júl 1920 (76 rokov)
Doľany, Maďarsko

Július Bencúr (maď. Gyula Benczúr) (* 28. január 1844, Nyíregyháza - † 16. júl 1920, Doľany (dnes Sečany)) bol uhorský maliar a pedagóg, ktorého rod pochádzal z Jasenovej. Jeho otec bol Viliam Bencúr, matka Paulína Laszgallnerová. Ako dvojročný sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde získal aj základy maliarstva v kresliarskej škole bratov Klimkovičovcov.

Zdokonaľovať sa išiel na Mníchovskú akadémiu, kde od roku 1861 študoval pod vedením Hermanna Anschütza a Johanna Georga Hiltenspergera. Od roku 1865 do roku 1869 študoval u Carla Theodora von Pilotyho, ktorému pomáhal aj s freskami v Maximilianeu a na radnici v Mníchove. Ilustroval tiež knihy nemeckého spisovateľa Friedricha Schillera. Bol vybratý bavorským kráľom Ľudovítom II. pre namaľovanie rokokových motívov. Neskôr mu bolo ponúknutých mnoho medzinárodných učiteľských miest, vrátane Prahy a Weimaru, no on prijal miesto na svojej alma mater v Mníchove, kde pôsobil v rokoch 1876 - 1883. Jedným z jeho najvýznamnejších žiakov bol americký maliar Adolfo Müller-Ury. V roku 1883 sa stal riaditeľom novozaloženej majstrovskej umeleckej školy v Budapešti.

Bencúr bol neskôr obľúbený u maďarskej vyššej vrstvy, maľoval početné portréty kráľov a šľachticov a mnohé mytologické výjavy. Počas svojho života získal viaceré ocenenia. V roku 1878 získal zlatú medailu na parížskej Svetovej výstave s obrazom Pokrstenie Vajka (Vajk megkeresztelése). Jeho autoportrét je v zbierkach galérie Uffizi vo Florencii. Je po ňom pomenovaná ulica v Košiciach a Budapešti. Obec Doľany (maď. Dolány) pri Sečanoch bola na jeho počesť v roku 1927 premenovaná na Beczúrfalva (dnes mestská časť Sečian).

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gyula Benczúr na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]