Július Bencúr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Július Bencúr
uhorský maliar
Július Bencúr
Narodenie28. január 1844
Nyíregyháza, Maďarsko, (Uhorsko)
Úmrtie16. júl 1920 (76 rokov)
Doľany, Maďarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Július Bencúr

Július Bencúr de Jeszenova (maď. Gyula Benczúr; * 28. január 1844, Nyíregyháza - † 16. júl 1920, Doľany) bol uhorský maliar a pedagóg, ktorého rod pochádzal z Jasenovej.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol Viliam Bencúr de Jeszenova (1811-1873), matka Paulína Laszgallnerová (1815-1885). Ako dvojročný sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde získal aj základy maliarstva v kresliarskej škole bratov Františka a Vojtecha Klimkovičovcov.

Od roku 1861 študoval na Mníchovskejakadémi pod vedením Anschütza a Johanna Georga Hiltenspergera. Od roku 1865 do roku 1869 študoval u Carla Theodora von Pilotyho, ktorému pomáhal aj s freskami v Maximilianeu a na radnici v Mníchove. Ilustroval tiež knihy nemeckého spisovateľa Friedricha Schillera. Bavorský kráľ Ľudovít II. si ho vybral pre namaľovanie rokokových motívov. Neskôr mu bolo ponúknutých mnoho medzinárodných učiteľských miest, vrátane Prahy a Weimaru, no on prijal miesto na svojej alma mater v Mníchove, kde pôsobil v rokoch 1876 - 1883. Jedným z jeho najvýznamnejších žiakov bol americký maliar Adolfo Müller-Ury. V roku 1883 sa stal riaditeľom novozaloženej majstrovskej umeleckej školy v Budapešti.

Bol obľúbený u maďarskej vyššej vrstvy, maľoval početné portréty kráľov a šľachticov a mnohé mytologické výjavy. Počas svojho života získal viaceré ocenenia. V roku 1878 získal zlatú medailu na parížskej Svetovej výstave s obrazom Pokrstenie Vajka (Vajk megkeresztelése). Jeho autoportrét je v zbierkach galérie Uffizi vo Florencii. Je po ňom pomenovaná ulica v Košiciach a Budapešti. Obec Doľany (maď. Dolány) pri meste Szécsény bola na jeho počesť v roku 1927 premenovaná na Beczúrfalva, od roku 1962 je súčasťou mesta Szécsény. Je po ňom pomenovaná Bencúrova ulica v Košiciach.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gyula Benczúr na anglickej Wikipédii.