Jakub Grajchman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jakub Grajchman
básnik a dramatik štúrovského obdobia
Narodenie 25. júl 1822
Hybe, Slovensko
Úmrtie 9. jún 1897 (74 rokov)
Hybe, Slovensko

Jakub Grajchman z Hýb (* 25. júl 1822, Hybe – † 9. jún 1897, Hybe), bol básnik a dramatik, podporovateľ štúrovského hnutia.

Grajchman študoval v Prešove na lýceu evanjelických hornouhorských stavov, ktoré nadväzovalo na tradíciu prešovskej humanistickej školy. Bol to  uznávaný inštitút vzdelávania v hornom Uhorsku.

Po stránke literárnej tvorby Grajchman nepatril síce k najpoprednejším štúrovcom, ale jeho diela boli veľmi obľúbené medzi pospolitým ľudom. Populárne boli najmä jeho balady a veršované povesti, ktoré vyšli súborne ako Básnické spisy Jakuba Grajchmana. Vydal ich v Ružomberku v roku 1890 vydavateľ a tlačiar Karol Salva.

Okrem poézie písal Grajchman aj divadelné hry. Ochotníkom sa najviac páčila veselohra Kto zaplatí nohavice?, z roku 1867. Hra upútala natoľko aj našich súčasníkov, že bola spracovaná aj v rozhlasovej podobe a tiež vysielaná. Napísal aj ľúbostnú drámu Ako to bolo?, ktorej premiéra sa však uskutočnila až štvrť storočia po autorovej smrti v roku 1922.

Väčšinu tvorivého života prežil v Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku. Vykonával tam funkciu notára a súdneho radcu. Na sklonku života sa vrátil do rodných Hýb, kde aj zomrel. Jeho rodný dom sa v obci zachoval dodnes a je z neho Pamätný dom básnika Jakuba Grajchmana. Na cintoríne je jeho hrob s náhrobníkom.

Zaujímavé je, že svoje nemecky znejúce priezvisko po celý život dôsledne písal slovenským pravopisom.