James Chadwick

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
James Chadwick
James Chadwick
anglický fyzik

Narodenie 20. október 1891
Bollington, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 24. júl 1974 (82 rokov)
Cambridge, Spojené kráľovstvo

James Chadwick (* 20. október 1891, Bollington, Spojené kráľovstvo - † 24. júl 1974, Cambridge) bol anglický fyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za objavenie neutrónu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

James Chadwick navštevoval strednú školu v Manchestri a neskôr študoval na miestnej univerzite a na univerzite v Cambridge. V roku 1914 odišiel do Nemecka, kde pracoval s Hansom Geigerom na Technische Univerzität v Berlíne. Po vypuknutí prvej svetovej vojny musel Chadwick ostať v Nemecku, kde bol internovaný až do konca vojny.

Po skončení prvej svetovej vojny sa Chadwick vrátil do Cambridge, kde pracoval spolu s Ernestom Ruthefordom na skúmaní emisií gama žiarení z rádioaktívnych látok. Skúmali tiež transmutácie častíc ich bombardovaním alfa časticami a skúmali aj atómové jadrá.

V roku 1932 Chadwick ako prvý na svete objavil neutrálne nabitú časticu vo vnútri atómu, ktorá dostala názov neutrón. Za tento prevratný objav mu bola v roku 1935 udelená Nobelova cena za fyziku. Chadwickov objav umožnil vytvorenie prvkov ťažších ako urán aj v laboratórnych podmienkach a neutróny už v roku 1934 použil Enrico Fermi na bombardovanie atómového jadra.

V roku 1935 sa James Chadwick stal profesorom fyziky v Liverpoole. V roku 1940 na krátku dobu odišiel do Spojených štátov, kde sa zúčastňoval nukleárnych výskumov, ale onedlho sa vrátil. Do Spojených štátov sa vrátil ešte neskôr, keď sa pripojil k Projektu Manhattan.

V roku 1945 bol Chadwick pasovaný za rytiera. Po vojne sa Chadwick vrátil do Cambridge, kde aj 24. júla 1974 zomrel.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]