James Chadwick

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Nositeľ Nobelovej ceny
James Chadwick
anglický fyzik
anglický fyzik
Narodenie20. október 1891
Bollington, Spojené kráľovstvo
Úmrtie24. júl 1974 (82 rokov)
Cambridge, Spojené kráľovstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons James Chadwick

James Chadwick (* 20. október 1891, Bollington, Spojené kráľovstvo - † 24. júl 1974, Cambridge) bol anglický fyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za objavenie neutrónu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

James Chadwick navštevoval strednú školu v Manchestri a neskôr študoval na miestnej univerzite a na univerzite v Cambridge. V roku 1914 odišiel do Nemecka, kde pracoval s Hansom Geigerom na Technische Univerzität v Berlíne. Po vypuknutí prvej svetovej vojny musel Chadwick ostať v Nemecku, kde bol internovaný až do konca vojny.

Po skončení prvej svetovej vojny sa Chadwick vrátil do Cambridge, kde pracoval spolu s Ernestom Ruthefordom na skúmaní emisií gama žiarení z rádioaktívnych látok. Skúmali tiež transmutácie častíc ich bombardovaním alfa časticami a skúmali aj atómové jadrá.

V roku 1932 Chadwick ako prvý na svete objavil neutrálne nabitú časticu vo vnútri atómu, ktorá dostala názov neutrón. Za tento prevratný objav mu bola v roku 1935 udelená Nobelova cena za fyziku. Chadwickov objav umožnil vytvorenie prvkov ťažších ako urán aj v laboratórnych podmienkach a neutróny už v roku 1934 použil Enrico Fermi na bombardovanie atómového jadra.

V roku 1935 sa James Chadwick stal profesorom fyziky v Liverpoole. V roku 1940 na krátku dobu odišiel do Spojených štátov, kde sa zúčastňoval nukleárnych výskumov, ale onedlho sa vrátil. Do Spojených štátov sa vrátil ešte neskôr, keď sa pripojil k Projektu Manhattan.

V roku 1945 bol Chadwick pasovaný za rytiera. Po vojne sa Chadwick vrátil do Cambridge, kde aj 24. júla 1974 zomrel.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]