Preskočiť na obsah

Paul Dirac

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Paul Adrien Maurice Dirac
britský fyzik
Paul Dirac
Narodenie8. august 1902
Bristol, Spojené kráľovstvo
Úmrtie20. október 1984 (82 rokov)
Tallahassee, Florida, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Paul Dirac

Paul Adrien Maurice Dirac (* 8. august 1902, Bristol, Spojené kráľovstvo – † 20. október 1984, Tallahassee, Florida, USA) bol britský teoretický fyzik, ktorý sa zaoberal kvantovou teóriou, všeobecnou teóriou relativity a kozmológiou. Za svoju základnú prácu v kvantovej fyzike (Princípy kvantovej mechaniky) získal v roku 1933 Nobelovu cenu spoločne s Erwinom Schrödingerom.

Je známy predovšetkým tým, že ako prvý formuloval relativistickú kvantovo-mechanickú rovnicu opisujúcu elektrón (a všeobecnejšie častice so spinom 1/2), ktorá sa na jeho počesť nazýva Diracova rovnica, a ktorá ho viedla k predpovedi existencie pozitrónu (antičastica elektrónu), ktorý bol neskôr v roku 1932 pozorovaný Carlom D. Andersonom.

Jeho práca na kvantovej teórii emisie a absorpcie žiarenia bola jedna z prvých prác kvantovej elektrodynamiky. Prispel aj významnou mierou k rozvoju formalizmu kvantovej teórie zavedením tzv. bra-ket notácie nazývanej aj Diracova notácia.

Paul Dirac je okrem toho známy aj ako autor kontroverznej kozmologickej teórie, tzv. hypotézy veľkých čísiel, a ako jeden z prvých fyzikov, ktorí sa pokúšali skĺbiť kvantovú teóriu s teóriou gravitácie.

Je autorom mnohých vedeckých publikácií a niekoľkých kníh. Najznámejšia z nich je učebnica Principles of Quantum Mechanics publikovaná v roku 1930, v ktorej Dirac elegantne zhrnul tak maticovú mechaniku Wernera Heisenberga, ako aj vlnovú mechaniku Erwina Schrödingera a zjednotil ich v rámci jednotného matematického opisu, v ktorom sú merateľné fyzikálne veličiny reprezentované operátormi pôsobiacimi na Hilbertovom priestore vlnových funkcií, ktoré opisujú v kvantovej teórii stav fyzikálneho systému. Na tento účel zavádza bra-ket notáciu a tzv. Diracovu delta funkciu.

Predpovedal existenciu magnetického náboja a pomocou neho vysvetlil kvantovanie elektrického náboja.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • R.H. Dalitz and Sir Rudolf Peierls: „Paul Adrien Maurice Dirac“ in Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society 32 (1986) 137-185
  • Olivier Darrigol: „Dirac, Paul Adrien Maurice“ in Dictionary of Scientific Biography, Vol. 17, Suppl. II ed. by Frederic L. Holmes, Charles Scribner's Sons, New York 1981, ISBN 0-684-80588-X

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Paul Dirac
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Paul Dirac