Preskočiť na obsah

Werner Karl Heisenberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Werner Heisenberg)
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Werner Karl Heisenberg
nemecký teoretický fyzik
nemecký teoretický fyzik
Narodenie5. december 1901
Würzburg, Bavorské kráľovstvo
Úmrtie1. február 1976 (74 rokov)
Mníchov, Západné Nemecko
Alma materLudwig-Maximilians-Universität München
PodpisWerner Karl Heisenberg, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Werner Karl Heisenberg

Werner Karl Heisenberg (* 5. december 1901, Würzburg, Bavorské kráľovstvo – † 1. február 1976, Mníchov, Západné Nemecko) bol nemecký teoretický fyzik, spoluzakladateľ kvantovej mechaniky. Prispel k rozvoju kvantovej elektrodynamiky, kvantovej teórie poľa, teórie jadra, fyziky kozmického žiarenia a teórie elementárnych častíc.

V roku 1932 získal Nobelovu cenu za svoj prínos pri tvorbe kvantovej mechaniky. [1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1923 získal na univerzite v Mníchove doktorát z teoretickej fyziky.[2][3] V roku 1925 navrhol nový výklad fyziky, ktorý sa zásadne líšil od Newtonovho výkladu. V roku 1927 formuloval slávny princíp neurčitosti, ktorý obmedzuje aplikovanie klasických pojmov na mikrosvet.

Pred začiatkom druhej svetovej vojny odmietol emigrovať z rodného Nemecka.[4] O jeho živote v nacistickom Nemecku vznikla divadelná hra.[5]

Vedecké výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Heisenbergov princíp neurčitosti špecifikuje isté teoretické hranice ľudskej schopnosti vykonávať vedecké merania. Podľa princípu neurčitosti ani zdokonalenie meracieho prístroja nedovolí získať presné výsledky.

K praktickému využitiu kvantovej mechaniky patria elektrónové mikroskopy, lasery, tranzistory, uplatnenie našla i v jadrovej a atómovej energii, tvorí základ spektroskopie a bohato sa uplatňuje i v astronómii a chémii. Využíva sa aj v teoretickom skúmaní ako sú vlastnosti kvapalného hélia, vnútorná konštitúcia hviezd, feromagnetizmus a rádioaktivita.

Podľa jeho kvantového mechanického modelu nie je možné spočítať (s rovnakou presnosťou) dráhu a rýchlosť elektrónov – čiže polohu a energiu – čo však už podľa nových znalostí v pôvodnej formulácii neplatí.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Werner Heisenberg - Biographical [online]. nobelprize.org, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Werner Heisenberg - Biography, Facts and Pictures [online]. www.famousscientists.org. Dostupné online.
  3. This Month in Physics History [online]. [Cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Role Wernera Heisenberga v předválečném nacistickém Německu / Časopis Vesmír / 91, 604, 2012/10 / vesmir.cz [online]. casopis.vesmir.cz, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online.
  5. Werner Heisenberg v době nacistického Německa / Časopis Vesmír / 91, 532, 2012/9 / vesmir.cz [online]. casopis.vesmir.cz, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  6. One Thing Is Certain: Heisenberg's Uncertainty Principle Is Not Dead [online]. Scientific American, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Werner Heisenberg na českej Wikipédii.