Werner Karl Heisenberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Werner Karl Heisenberg
nemecký teoretický fyzik
nemecký teoretický fyzik
Narodenie 5. december 1901
Würzburg, Nemecko
Úmrtie 1. február 1976 (74 rokov)
Mníchov, Nemecko
Alma mater Ludwig-Maximilians-Universität München
Podpis Werner Karl Heisenberg, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Werner Karl Heisenberg

Werner Karl Heisenberg (* 5. december 1901, Würzburg, Nemecko – † 1. február 1976, Mníchov) bol nemecký teoretický fyzik, spoluzakladateľ kvantovej mechaniky. Prispel k rozvoju kvantovej elektrodynamiky, kvantovej teórie poľa, teórie jadra, fyziky kozmického žiarenia a teórie elementárnych častíc.

V roku 1932 získal Nobelovu cenu za svoj prínos pri tvorbe kvantovej mechaniky. [1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1923 získal na univerzite v Mníchove doktorát z teoretickej fyziky.[2][3] V roku 1925 navrhol nový výklad fyziky, ktorý sa zásadne líšil od Newtonovho výkladu. V roku 1927 formuloval slávny princíp neurčitosti, ktorý obmedzuje aplikovanie klasických pojmov na mikrosvet.

Pred začiatkom druhej svetovej vojny odmietol emigrovať z rodného Nemecka.[4] O jeho živote v nacistickom Nemecku vznikla divadelná hra.[5]

Vedecké výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Heisenbergov princíp neurčitosti špecifikuje isté teoretické hranice ľudskej schopnosti vykonávať vedecké merania. Podľa princípu neurčitosti ani zdokonalenie meracieho prístroja nedovolí získať presné výsledky.

K praktickému využitiu kvantovej mechaniky patria elektrónové mikroskopy, lasery, tranzistory, uplatnenie našla i v jadrovej a atómovej energii, tvorí základ spektroskopie a bohato sa uplatňuje i v astronómii a chémii. Využíva sa aj v teoretickom skúmaní ako sú vlastnosti kvapalného hélia, vnútorná konštitúcia hviezd, feromagnetizmus a rádioaktivita.

Podľa jeho kvantového mechanického modelu nie je možné spočítať (s rovnakou presnosťou) dráhu a rýchlosť elektrónov – čiže polohu a energiu – čo však už podľa nových znalostí v pôvodnej formulácii neplatí.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Werner Heisenberg - Biographical [online]. nobelprize.org, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Werner Heisenberg - Biography, Facts and Pictures [online]. www.famousscientists.org. Dostupné online.
  3. This Month in Physics History [online]. [Cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Role Wernera Heisenberga v předválečném nacistickém Německu / Časopis Vesmír / 91, 604, 2012/10 / vesmir.cz [online]. casopis.vesmir.cz, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online.
  5. Werner Heisenberg v době nacistického Německa / Časopis Vesmír / 91, 532, 2012/9 / vesmir.cz [online]. casopis.vesmir.cz, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)
  6. One Thing Is Certain: Heisenberg's Uncertainty Principle Is Not Dead [online]. Scientific American, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Werner Heisenberg na českej Wikipédii.