Jan Daniel Preysler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jan Daniel Preysler (známy aj ako Johan Daniel Preyssler, alebo Johann Daniel Preyßler) (* 1768, Praha, Česko – † 23. apríl 1839, Praha, Česko) - bol významný český prírodovedec, entomológ, prevažne koleopterológ, menej lepidopterológ a arachnológ, štátny úradník, banský merač a neskôr banský majster - zrejme česko-nemeckého pôvodu.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení vzdelania nastúpil v roku 1789 ako adjunkt do c.k. Komorného správneho úradu v Prahe, kde bol v roku 1801 povýšený na administrátora a v roku 1805 získal titul radcu. V tomto roku však svoju prácu na úrade ukončuje a od roku 1807 pracuje ako člen predstavenstva sirotinca sv. Jána Křtitele v Prahe. V období rokov 18081832 nie sú o jeho živote záznamy - pravdepodobne žil mimo Prahu, alebo v cudzine. Niekoľko rokov, cca od roku 1833 pôsobil v "komorních železárnách" v Zbirohu, ako "hormistr" (bergmistr). V roku 1838 odišiel do výslužby.

Zomrel v roku 1839 v Prahe.

Entomologické a arachnologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Zaoberal sa štúdiom českého hmyzu, prevažne chrobákov (Coleoptera), menej motýľmi a inými skupinami hmyzu. Venoval sa aj arachnológii. V roku 1790 vydáva prvý zoznam hmyzu vyskytujúceho sa v Čechách, ktorý bol vyznamenaný medailou Královské české společnosti nauk. V roku 1793 publikuje informácie a zoznam cca 364 druhov hmyzu zo Šumavy. V týchto prácach sa zjavujú aj prvé informácie z českej arachnológie. V Čechách je práve vďaka práce Jana Daniela Preyslera možné prieskum bezstavovcov datovať asi od roku 1788, kedy Preysler našiel v pražskej „Královské oboře“ u mravcov dosiaľ neznámeho drobného hrdzavého chrobáčika s podivnými tykadlami-prvého známeho zástupcu podčeľade Clavigeridae, ktorého ako nový rod a druh Claviger testaceus v roku 1790 popísal vo vyššie spomínanom zozname českého hmyzu: Verzeichnis der böhmischen Insecten - ktorý bol vydaný v Prahe. Popisy hmyzu Jana Daniel Preyslera vynikajú na svoju dobu nezvyklou dôkladnosťou a sú doplnené nádhernými medirytinami jednotlivých druhov. Môžeme povedať, že prácou Jana Daniela Preyslera začína moderná česká entomológia a arachnológia.

Počas svojho života popísal nasledujúce druhy hmyzu a pavúkov: Claviger testaceus Preysler, 1790, Cheilosia rufipes Preysler, 1793, Aranea cretata Preysler, 1791, Aranea folium Preysler, 1791.

Jeho zbierka hmyzu je stratená, ale niekoľko jedincov hmyzu sa zachovala v Pražskom národnom múzeu, ako súčasť zbierok iných autorov.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Koleška, Z.: 1990, Seznam biografií čs. entomologů 12. (entomologové nežijíci) [Popp – Rippl]. In: Zprávy čs. spol. ent., ČSAV, 26: p. 413 – 452, Tab. 27 – 29: p. 421 – 423.
  • Groll, E. K. [ed.]: 2006, Entomologen der Welt (Biographien, Sammlungsverbleib). Datenbank 2. Version, DEI im ZALF e. V.: „Preysler, Jan Daniel“: (internet).

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Preysler, J. D.: 1790, Verzeichnis böhmischen Insekten. Prag, 108 pp + 2 medirytiny.
  • Preysler, J. D.: 1791, Beschreibungen und Abbildungen derjenigen Insekten, welche in Sammlungen nicht aufzubewahren sind, dann aller, die noch ganz neu, und solcher, von denen wir noch keine oder doch sehr schlechte Abbildung besitzen. In: Mayer, J. (ed.): Sammlung physikalischer Aufsätze, besonders die Böhmische Naturgeschichte betreffend, von einer Gesellschaft Böhmischer Naturforscher. I. Dresden: p. 55 – 151.
  • Preysler, J. D.& Lindacker J. T. & Hofer J. K.: 1793, Beobachtungen über Gegenstände der Natur auf einer Reise durch den Böhmerwald im Sommer 1791. In: Mayer J. (ed.): Sammlung physikalischer Aufsätze, besonders die Böhmische Naturgeschichte betreffend, von einer Gesellschaft Böhmischer Naturforscher. III. Dresden: p. 135 – 378.