Jevgenij Vasilievič Chrunov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jevgenij Vasilievič Chrunov
kozmonaut CPK
Št. príslušnosť ZSSR/Rusko
Stav zosnulý
Narodenie 10. september 1933
Prudy, Tulská oblasť, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Úmrtie 19. máj 2000 (66 rokov)
Moskva, Rusko
Iné zamestnanie inžinier
Čas vo vesmíre 1 deň, 23 hodín, 45 minút
Kozmonaut od 9. marca 1960
Misie Sojuz 4, Sojuz 5
Znaky misií Soyuz-4-patch.png Soyuz-5-patch.png
Kozmonaut do 25. decembra 1980

Jevgenij Vasilievič Chrunov (rus. Евгений Васильевич Хрунов; * 10. september 1933, Prudy, Tulská oblasť, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko – † 19. máj 2000, Moskva, Rusko) bol sovietsky kozmonaut. Do vesmíru sa dostal ako veliteľ kozmickej lode Sojuz 5 v roku 1969. Spoločne s kozmonautom Alexejom Jelisejevom sa stal prvým človekom, ktorý prestúpil z jednej kozmickej lode do druhej, v ktorej tiež pristáli.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 10. septembra 1933 v dedine Prudy v Tulskej oblasti. Jeho otec bol celý život traktoristom. Jevgenij Chrunov pochádzal z početnej rodiny. Mal šesť bratov a štyri sestry, dve z nich zomreli. Ich dedinu zabrali Nemci už v septembri 1941, v decembri toho istého roku ju Červená armáda oslobodila, ale celá dedina bola v plameňoch. Noc 6. decembra strávili všetci ukrytí v pivnici a tento zážitok si Jevgenij niesol celým životom. V apríli 1948 mu zomrel otec, najstarší brat išiel na vojnu, ostatní dreli v kolchoze. Po skončení základnej školy pokračoval v štúdiu na poľnohospodárskej priemyselnej škole. Po štyroch rokoch sa stal mechanikom a vzápätí narukoval na vojnu, k letectvu. Do oddielu prvých kozmonautov bol vybraný v roku 1960 a o rok neskôr slúžil ako spojár pri legendárnom lete Jurija Gagarina. V roku 1962 sa začal pripravovať na výstup do otvoreného vesmíru, ktorý o tri roky neskôr uskutočnil Alexej Leonov. Chrunov bol členom záložnej posádky. Následne mal letieť v kozmickej lodi Sojuz 2, ktorá sa pripravovala na spojenie so Sojuzom 1, na palube ktorého letel Vladimir Komarov. Kvôli vzniknutým technickým problémom so Sojuzom 1 bol let druhej lode odvolaný. Sojuz 1 sa pri pristávaní v dôsledku zamotaného padáku zrútil nekontrolovateľným pádom do stepi v Orenburskej oblasti a Komarov zahynul.

Chrunov spolu s Volynovom a Jelisejevom nastúpili k letu v januári 1969, keď boli vonku kruté mrazy, víchor. Medzi ľuďmi vyčíňala hongkonská chrípka, v prípravnom období všetci chodili s rúškom na ústach, denné lekárske kontroly. Napriek tomu tím na štart z Bajkonuru so Sojuzom 5 pustili. V tíme kozmonautov bol vedený od 9. marca 1960 do 25. decembra 1980. Mal letieť ešte v roku 1980, nomináciu z neznámych dôvodov odmietol. V roku 1972 obhájil kandidátsku prácu a o niekoľko rokov neskôr doktorskú. O svojich skúsenostiach napísal pútavú knihu Kozmonautove všedné dni. Bol ženatý a mal jedno dieťa. V roku 1990 mal hodnosť plukovníka. Zomrel v chorobe vo veku 66 rokov.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Do vesmíru letel ako inžinier-výskumník s Borisom Volynovom a Alexejom Jelisejevom v roku 1969, kedy mal 35 rokov. Misia Sojuzu 5 začala štartom z Bajkonuru. Na obežnej dráhe sa spojili s loďou Sojuz 4, čo bol tiež hlavný cieľ letu, prestúpil s Jelisejevom do nej a s ňou sa vrátil späť na Zem. Pristáli tak v inej kozmickej lodi, než v ktorej odštartovali, približne 40 km od Karagandy v Kazašskej SSR. V takejto zmene kozmických lodí to bolo svetové prvenstvo.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti SSSR, s. 353.
  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Jevgenij Vasiljevič Chrunov, s. 94.