Jezuitské misie u kmeňa Guaraníov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Jesuit Missions of the Guaranis: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto and Santa Maria Mayor*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Jezuitské misie u kmeňa Guaraní
Štát Argentína Argentína
Brazília Brazília
Typ kultúrna
Kritériá iv
Identifikačné č. 275
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 1983  (7. zasadnutie)
Dodatky 1984
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Jezuitské misie u kmeňa Guaraníov je súhrnné pomenovanie pre päť bývalých jezuitských redukcií v pohraničí Argentíny a Brazílie. Ide o štyri lokality v argentínskej provincii Misiones a jednu lokalitu v brazílskom štáte Rio Grande do Sul.

V roku 1983 a 1984 boli spoločne zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Redukcie zakladali v 17. a 18. storočí uprostred tropického pralesa jezuiti s účelom evanjelizovať domorodé obyvateľstvo kmeňa Guaraníov. V priebehu času vzniklo na 30 redukcií na území dnešných štátov Paraguaj, Argentína a Brazília. Vo všetkých redukciách panovali takmer rovnaké pravidlá. Jezuiti vytvorili veľmi prepracovaný model spoločnosti, ktorý riešil otázky ekonomiky (rozdelenie práce, výroba predmetov každodennej potreby, pestovanie plodín), náboženstvo i kultúru. Jedným zo základných princípov fungovania redukcií bolo spoločné vlastníctvo. Jednotlivé redukcie boli silne nezávislé od španielskej koloniálnej správy, za čo si vyslúžili prirovnanie ku „štátu v štáte“.

Každá redukcia mala námestie na ktorom bol kostol, „dom otcov“ (šp. Casa de Padres, ubytovňa kňazov) a spoločenské budovy. Okolo námestia boli domy Indiánov. Niektoré zdroje udávajú, že vo všetkých redukciách mohlo spolu žiť až 100 000 Indiánov. V roku 1767 vyhostil španielsky kráľ Karol III. jezuitov zo Španielska i jeho kolónii. Jezuiti teda opustili i tieto redukcie, ktoré krátko po ich odchode spustli. V súčasnosti sú ruiny jednotlivých redukcií v rôznom štádiu rozpadu.

Prehľad redukcií[upraviť | upraviť zdroj]

  • São Miguel das Missões - redukcia bola postavená rokoch 17351745, v roku 1750 prešla formálne zo španielskych do portugalských rúk podpísaním Madridskej zmluvy. Dnes je jednou z najzachovanejších redukcií.
  • San Ignacio Miní - pôvodná redukcia bola postavená v roku 1610, v roku 1632 bola premiestnená na súčasné miesto. V dobe najvyššieho rozmachu tu žilo 3 000 Indiánov.
  • Santa Ana - leží v blízkosti rieky Paraná. Po opustení zarástla bujnou vegetáciou, ktorá musela byť neskôr odstránená.
  • Nuestra Señora de Loreto - založená v roku 1610.
  • Santa María la Mayor - založená v roku 1627.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jezuitské misie u kmene Guaraní na českej Wikipédii.