Salvador (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Centrum mesta

Salvador je mesto a obec (município) vo federálnom štáte Bahia vo východnej Brazílii. Leží na polostrove pri Atlantickom oceáne a je dôležitým prístavom v regióne Recôncavo Baiano. Historické centrum mesta je od roku 1985 klasifikované ako svetové dedičstvo UNESCO. Počet obyvateľov je približne 2,7 mil, ale cca. 3,6 mil v celej aglomerácii.

Salvador sa od začiatku volal São Salvador da Baía de Todos os Santos (doslova Zátoka svätého spasenia všetkých svätých).

Mesto sa rozdeľuje na hornú časť a dolnú časť, cidade baixa a cidade alta, kostoly a administratívne budovy sa nachádzajú v jeho dolnej časti.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Osada, ktorú v roku 1549 založil Thomé de Souza sa rýchlo stala najdôležitejším prístavom Brazílie, centrom spracovania cukru a obchodu s otrokmi.

V roku 1552 sa mesto stalo sídlom prvého katolíckeho biskupstva v Brazílii, a aj v súčasnosti je centrom brazílskeho katolicizmu.

V roku 1583 mal Salvador 1 600 obyvateľov. Holanďania mesto spustošili v roku 1624 a stiahli sa až po roku z mesta.

Do roku 1763 bol Salvador brazílskym hlavným mestom, kedy sa ním stalo Rio de Janeiro. Mesto bolo centrom hnutia za brazílsku nezávislosť a v roku 1812 ho napadlo portugalské vojsko. Deklarerades mesto oficiálne oslobodili 2. júla 1823.

V roku 1948 mal Salvador 340 000 obyvateľov a bol piatym najväčším mestom krajiny. Pri sčítaní ľudu v roku 2010 bol Salvador s 2,7 miliónmi obyvateľov tretie najväčšie, po São Paule a Rio de Janeiro.

Salvador dnes[upraviť | upraviť zdroj]

Salvador dnes má zaradené historické centrum na zozname svetového dedičstva UNESCO a v deväťdesiatych rokoch podstúpilo mesto rozsiahly renovačný program. V Salvadore sa nachádza množstvo stavieb z koloniálnych čias, okrem iného prvý kostol v Brazílii, vlastné mesto má 350 kostolov, ktoré mu dali epitetum "Čierny Rím". Tiež sa tu nachádza najstaršia lekárska univerzita krajiny. Mesto má množstvo univerzít, okrem iných Universidade Federal da Bahia a Universidade do Estado da Bahia.

Salvador, okrem inýého rodné mesto Gilberta Gilsa je dnes centrom vzkriesenej africkej kultúry v Brazílii. Okrem yoruba, candomblé, capoeira atď., je to aj vo varení, ako aj hudobných formách ako axé, afoxé a samozrejme samba a pre Salvador charakteristické sambareggae. Mesto je tiež známe svojími karnevalmi, kde vystupuje množstvo farieb i hudobných skupín a je častým cieľom turistov zo zvyšku Brazílie, USA a Európy. Percento analfabetizmu je 19% a priemerný príjem 537 reaierov. V salvadorských slumoch je sanitárny problém dosť veľký a tretine populácie mesta chýba buď kanalizácia, alebo septik. V určitých aspektoch je životná úroveň v Salvadore vysoká, ale to neplatí pre okolité slumy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]