Jindřich Engel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Engel
Narodenie21. marec 1897
Banská Bystrica
Úmrtie4. máj 1953 (56 rokov)
Banská Bystrica

Jindřich Engel (* 21. marec 1897, Banská Bystrica  –  † 4. máj 1953, Banská Bystrica) bol slovenský šachový amatér židovského pôvodu. Pôsobil v medzivojnovom období.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Šachovú kariéru odštartoval v Brne, kde študoval. Pravidelne sa zúčastňoval majstrovstiev Brna: v roku 1921 skončil na 6. mieste; o rok neskôr už delil 2.-3. miesto. V roku 1922 v Třebíči sa stal majstrom Brnianskej župy Ústrednej jednoty československých šachistov (ÚJČŠ). Tento úspech zopakoval aj v roku 1924 v Brne.

Zúčastnil sa prvých majstrovstiev Slovenskej župy ÚJČŠ v Trenčianskych Tepliciach, kde skončil 2. za Maxom Walterom. Svoj najväčší úspech dosiahol na majstrovstvách republiky v Bratislave v roku 1925, kde skončil 2. za Richardom Rétim a bol mu udelený titul majster ÚJČŠ. Na výstavnom turnaji v Znojme 1927 delil 2.-3. miesto (vyhral Karel Opočenský). Bol pravidelným účastníkom medzinárodných turnajov organizovaných Slovenskou župou ÚJČŠ. V medzinárodnej konfrontácii sa síce umiestňoval v dolnej časti tabuľky, no porazil niekoľko veľmajstrov:

Na majstrovstvách Slovenska v Žiline 1935 skončil na 8. mieste a o rok neskôr v Poděbradoch 1936 na 7. mieste (vyhral Karel Hromádka).

Prežil prenasledovanie počas Slovenského štátu, no prišiel o všetkých príbuzných.

Významné partie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]