John Emerich Edward Dalberg-Acton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Emerich Edward Dalberg-Acton
britský historik
britský historik
Narodenie10. január 1834
Neapol, Taliansko
Úmrtie19. jún 1902 (68 rokov)
Tegernsee, Nemecko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
John Emerich Edward Dalberg-Acton
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons John Emerich Edward Dalberg-Acton

John Emerich (Edward) Dalberg-Acton, barón z Aldenhamu (* 10. január 1834, Neapol, Kráľovstvo oboch Sicílií – † 19. jún 1902, Tegernsee, Bavorsko, Nemecko) bol britský historik a politik pochádzajúci z katolíckej šľachtickej rodiny so silnými väzbami k Bavorsku a Neapolu. Bol zakladateľom modernej historickej školy.

Veda[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval v Mníchove u historika Döllingera. Pôsobil ako profesor na katedre histórie v Cambridge, no veľkú časť života pracoval ako súkromný učenec mimo akademických inštitúcií. Historika chápal ako nestranného sudcu a morálneho kárateľa.

Vydával katolícky časopis The Rambler, v roku 1896 založil časopis The English Historical Review. Bol iniciátor diela The Cambridge Modern History (Cambridgeské moderné dejiny).

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Politicky bol zástanca liberalizmu a odporca teórie zvrchovanosti ľudu. Podľa jeho názoru slobodu zabezpečovala iba rovnováha mocí. Doktrínu rovnosti považoval za ohrozenie tejto rovnováhy. Bol dôverník ministerského predsedu Spojeného kráľovstva Williama E. Gladstonea, dvoran kráľovnej Viktórie a poslanec za Liberálnu stranu. Patril k popredným odporcom vyhlásenia pápežskej neomylnosti v roku 1870 a ostrým kritikom autoritárskeho nacionalizmu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]