Preskočiť na obsah

Jozef Malovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Malovec
slovenský hudobný skladateľ
Základné informácie
Narodenie24. marec 1933
Hurbanovo, Česko-Slovensko
Úmrtie7. október 1998 (65 rokov)
Bratislava, Slovensko
Dielo
Ťažiskové žánreklasická hudba, elektroakustická hudba

Jozef Malovec (* 24. marec 1933, Hurbanovo – † 7. október 1998, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ.[1] V roku 1989 mu udelili titul zaslúžilý umelec.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Súkromne študoval skladbu u Jána Zimmera, v štúdiu pokračoval u Alexandra Moyzesa na VŠMU v Bratislave a na pražskej AMU u Jaroslava Řídkeho a Vladimíra Sommera. Popri skladateľskej činnosti pôsobil v Slovenskom rozhlase ako redaktor, dramaturg a riadiaci pracovník Experimentálneho štúdia Československého rozhlasu v Bratislave.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Je autorom prvej autonómnej elektroakustickej skladby na Slovensku – Orthogenesis (1966 – 1968), ktorá v roku 1969 získala 3. miesto vo finále svetovej súťaže v Darmouth College Hanover (New Hampshire, USA). Tvorbu Jozefa Malovca charakterizuje využívanie princípu koláže, komplementárnosť výrazových prostriedkov, ako je spontánnosť, racionalita, citát, vážnosť, irónia, vtip. V jeho hudobnom diele možno badať skĺbenie dodekafónie a tonality.

Komponoval aj hudbu k poézii na texty básní svojej manželky, Heleny Malovcovej (Hudba pre bas a komorný orchester, 1977). Okrem experimentálnej hudobnej tvorby vytvoril hudbu k mnohým dokumentárnym i hraným filmom, napríklad Obrazy starého sveta (réžia Dušan Hanák), animované filmy Viktora Kubala, Balada v dreve (réžia Martin Slivka).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jozef Malovec [online]. hc.sk, [cit. 2020-10-07]. Dostupné online.
  2. ČTK (1989), „Ocenenie tvorivej práce umelcov“, Hudobný život XXI (10): 1, http://hž.hc.sk/1989/hz_10_1989.pdf 

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]