Jozef Schweng

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Schweng
slovenský verejný činiteľ, múzejník a knihovník
Narodenie28. december 1864
Hronský Beňadik, Slovensko
Úmrtie9. december 1916 (51 rokov)
Banská Bystrica, Slovensko

Dr. Jozef Michal Schweng (* 28. december 1864, Hronský Beňadik  –  † 9. december 1916, Banská Bystrica) bol slovenský humanista, lekár, mineralóg, múzejník, doživotný nehonorovaný kustód múzea, úradník, verejný činiteľ a knihovník.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine Eduarda Schwenga, ktorý vykonával úrad slúžneho a jeho manželky Juliany rodenej Paušovej. Po stredoškolských štúdiách v Banskej Štiavnici, v Prešove a v Banskej Bystrici absolvoval právo na univerzite v Budapešti. Ako dobrovoľník vstúpil do rakúsko-uhorskej c. k. armády, v roku 1884 sa stal poručíkom v zálohe 25. pešieho pluku v Lučenci, odkiaľ ho koncom roka 1894 preložili do uhorskej kráľovskej domobrany (Népfelkelés).

Rodinný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jozef Schweng sa v roku 1890 oženil s Gizelou Bermanovou, spolu mali syna Eduarda a dcéry Máriu a Margitu. Rodina žila v dome č. 45 na Dolnej ulici, dnes sídlo pobočiek ČSOB Leasing a poisťovne Generali.

V Banskej Bystrici[upraviť | upraviť zdroj]

Do služieb mesta Banská Bystrica nastúpil ako pokladničný úradník (27. marca 1889), radca verejnej správy v Banskej Bystrici, dočasný tajomník (1895) a tajomník (1897) Banskobystrickej historickej a archeologickej spoločnosti, založenej na podporu a rozvoj Mestského múzea v Banskej Bystrici a vybudovanie jeho prvej expozície (1909), nehonorovaný kustód Mestského múzea v Banskej Bystrici od roku 1909. Spravoval aj verejnú knižnicu mesta, v miestnej tlači uverejňoval články s múzejnou tematikou. Literárne činný, zaoberal sa múzejnou a knihovníckou tematikou, autor viacerých článkov. V rokoch 1889 – 1891 pracoval na mestskom úrade ako pokladník, v rokoch 1891 – 1916 bol radcom verejnej správy, krátko tajomníkom Banskobystrickej historickej a archeologickej spoločnosti na podporu a rozvoj mestského múzea. V roku 1904 založil s kustódom Karolom Ivanom Kiszelym mestskú verejnú knižnicu, kde bol správcom oddelenia odbornej literatúry. Po vypuknutí vojny (1914) bolo oddelenie s 1611 zväzkami kníh zatvorené, budova slúžila ako vojenský lazaret.

Jozef Schweng sa stal 30. októbra 1909 nehonorovaným kustódm Mestského (dnes Stredoslovenského) múzea v Banskej Bystrici. So Samuelom Bothárom a maďarským archeológom Móricom Wosinskym sa v júli 1906 zúčastnil archeologických vykopávok v lokalitách Ortúty (Malachov) a Veľký Hrádok (Horné Pršany). V Budapešti absolvoval knihovnícky (1902) a etnografický (1914) kurz, publikoval v odborných (Századok/Storočia) aj regionálnych časopisoch, organizoval finančné zbierky pre rozvoj múzea, do zbierok zakúpil striebornú koreničku a sošku baníka.

Pri jeho úmrtí 9. decembra 1916 uviedol múzejný a knižničný vestník: „Bol horlivý a svedomitý strážca múzea.“ Na spomienkovej slávnosti 9. januára 1918 mu vyslovili In memoriam uznanie a kustód Štefan Holesch ocenil aj mimoriadne zásluhy o zveľaďovanie Mestského múzea v Banskej Bystrici.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]