Jozef Veselý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jozef Veselý (* 1895 – † ?) bol menej známy slovenský amatérsky entomológ – hlavne lepidopterológ a koleopterológ. Člen prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Počas svojho života pracovne pôsobil ako učiteľ v Liptovskom svätom Mikuláši a potom i v Košiciach, kde býval na Sverdlovej ulici č. 15.

Dňa 30. novembra 1941 bol v hoteli Astória na riadnej členskej schôdzi tejto spoločnosti prijatý za člena prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline. Oficiálnym členom tejto spoločnosti bol od 1.1.1942. Počas aktivít tejto spoločnosti referoval na piatej riadnej členskej schôdzi spoločnosti v hoteli Astória dňa 15.7.1942 o zakladaní „biologických zbierok hmyzu“ a predviedol tiež názorné ukážky týchto zbierok rôznych slovenských druhov lepidopter. Po skončení II. svetovej vojny bol evidovaný v „Zozname členov“ na poslednom valnom zhromaždení entomologickej spoločnosti v Žiline zo dňa 19.10.1945. V roku 1963 sa objavuje v zozname členov Československé společnosti entomologické v Prahe. Neskôr sa roku 1963 stáva členom novo založenej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Bratislave, ktorá sa v roku 1957 oddelila z pôvodnej Československej entomologickej spoločnosti, a preto už po roku 1963 nie je uvedený v zoznamoch členov České společnosti entomologické.

Počas svojho života sa venoval hlavne zberu a štúdiu motýľov a chrobákov. Zbery prevádzal hlavne v Nízkych Tatrách, na Liptovských Holiach, v západných Tatrách a tiež na území Podkarpatskej Rusi, ktoré bola vtedy súčasťou Česko-Slovenska. Zbery na východnom Slovensku prevádzal niekedy spoločne i s ďalším členom entomologickej spoločnosti Jánom Zelným. Na jeho počesť pomenoval potom Ján Zelný nový poddruh jasoňa chochlačkového, ktorý popísal z okolia mesta Kráľovský Chlmec z oblasti juhovýchodného Slovenska jeho menom: Parnassius mnemosyne ssp. veselyi Zelný, 1956. Výsledky svojich zberov motýľov poskytol RNDr. Karlovi Hrubému do jeho Prodromu lepidopter Slovenska z roku 1964, kde sú jeho údaje citované pod značkou „Vý“.

Jozef Veselý zomrel pravdepodobne v Košiciach, kde pôsobil posledné roky svojho života.

Jeho zbierka hmyzu (motýle a chrobáky) sú uložené v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Zbierka obsahuje: Lepidoptera 1006 ex., Coleoptera 1761 ex.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Smutný, A. E.: 1945, Zoznam členov. In: Zápisnica z posledného valného zhromaždenia Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline zo dňa: 19.10.1945.
  • Hrubý, K.: 1964, Prodromus lepidopter Slovenska, SAV Bratislava, 100.
  • Koleška, Z.: 1995, Veselý Jozef: 665, In: Seznam biografií československých entomologů (entomologové nežijíci) – 15. pokračování. Klapalekiana, 31 (Suppl.): 564 – 775 + [9] tab.
  • Okáli, I. & coll.: 1996, Slovník slovenských zoológov a zoológov zo vzťahmi k územiu Slovenska (Veselý Jozef, 125), Bratislava: 1 – 137.
  • Gaedike, R. & Groll, E. K. eds. 2001, Entomologen der Welt (Biografien, Sammlungsverbleib). Datenbank, DEI Eberswalde im ZALF e. V.: „Veselý Jozef“.