Juan Guaidó

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Juan Guaidó
Juan Guaidó
Juan Guaidó, podpis
Úradujúci prezident Venezuelskej bolívarovskej republiky
vymenovaný Národným zhromaždením Venezuely
(Spor o legitímnosť s Nicolásom Madurom)
Momentálne v úrade
od 23. január 2019
Predchodca Nicolás Maduro
10. predseda Národného zhromaždenia Venezuely
Momentálne v úrade
od 5. január 2019
Predchodca Omar Barboza
Člen Národného zhromaždenia Venezuely
za 1. volebný okrsok štátu Vargas
Momentálne v úrade
od 5. január 2016
Biografické údaje
Narodenie28. júl 1983 (40 rokov)
La Guaira, Venezuela
Politická stranaVôľa ľudu
Alma materUniversidad Católica Andrés Bello
George Washington University
Instituto de Estudios Superiores de Administración
Profesiapolitik, strojný inžinier
Národnosťvenezuelská
Rodina
Manželka
DetiMiranda
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJuan Guaidó
(multimediálne súbory)

Juan Gerardo Guaidó Márquez (* 28. júl 1983, La Guaira)[1] je venezuelský politik a strojný inžinier. Od 23. januára 2019 je Národným zhromaždením Venezuely vymenovaný za úradujúceho prezidenta krajiny.[2][3]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Guaidó je povolaním strojný inžinier, už ako študent sa venoval politickej činnosti, po ukončení vysokoškolského štúdia vo Venezuele pokračoval v štúdiu v Spojených štátoch.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V politickej činnosti pokračoval Guadó aj naďalej, v roku 2009 sa podieľal na vytvorení politickej strany Vôľa ľudu (Voluntad Popular). Počas venezuelskej politickej a hospodárskej krízy sa aktívne podieľal na príprave demonštrácii, ktorých sa aj osobne zúčastňoval.[4] Členom národného zhromaždenia je Guaidó od januára 2016, kedy bol zvolený v rámci 1. volebného okrsku štátu Vargas.

Prezidentská kríza 2019[upraviť | upraviť zdroj]

Vymenovanie Guaida za prezidenta je ďalším vyvrcholením politickej a hospodárskej krízy, ktorá vo Venezuele trvá minimálne od smrti bývalého prezidenta Huga Cháveza. Guaidó sa stal predsedom národného zhromaždenia 5. januára 2019, už vtedy vyhlásil, že má ambíciu nahradiť Madura vo funkcii, keďže jeho zvolenie považuje venezuelská opozícia za nelegitímne a prezidentské voľby za nedemokratické.[5] O týždeň neskôr národné zhromaždenie formálne prijalo rezolúciu, ktorou Madura označilo za nelegitímneho prezidenta a uzurpátora moci.[6] O niekoľko dní neskôr prijal venezuelský najvyšší súd rozhodnutie, ktorým zas označil všetky rozhodnutia národného zhromaždenia za neplatné. Súčasne najvyšší súd označil aj celé národné zhromaždenie za nelegitímne.[7]

23. januára 2019 ho Národné zhromaždenie Venezuely formálne vymenovalo za úradujúceho prezidenta krajiny, čo malo znamenať ukončenie mandátu dovtedajšieho prezidenta Nicolása Madura. Sám Guaidó následne na demonštrácii oznámil, že sa stal prezidentom republiky zo svojej pozície predsedu národného zhromaždenia, čím využil ústavnú možnosť, ktorá umožňuje nahradiť prezidenta práve predsedom národného zhromaždenia v prípade, ak je prezident podľa ústavy ″uzurpátor moci″. Vláda prezidenta Madura však tento krok neuznala a tak je vymenovanie Guaida za prezidenta sporné. Spor o to, kto vykonáva funkciu prezidenta Venezuely následne prerástol aj na medzinárodnú úroveň, kedy časť krajín uznala za prezidenta Guaida a časť uznáva naďalej Madura.[2][3]

V priebehu prezidentskej krízy, ktorá vo Venezuele začala 10. januára 2019, Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely postupne uznala značná časť amerických štátov vrátane USA, Kanady či Brazílie, ako aj niektoré mimoamerické štáty.[8] Podporu mu vyjadril tiež Európsky parlament.[9]

Štáty uznávajúce prezidentskú moc
     Venezuela
     Uznávajúce Madura
     Uznávajúce Guaidóa
     Podporujúce Národné zhromaždenie

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BIOGRAFÍA DE JUAN GUAIDÓ [online]. historia-biografia.com, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  2. a b Juan Guaidó. Pro Madura malý kluk, pro opozici nebojácný bojovník [online]. idnes.cz, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  3. a b Konec Madura? Trump uznal prezidentem Venezuely opozičního vůdce Guaida [online]. idnes.cz, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  4. Diputado por Vargas Juan Guaidó [online]. voluntadpopular.com, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online. Archivované 2018-11-18 z originálu.
  5. Šéf venezuelského parlamentu chce v úrade nahradiť Madura [online]. sme.sk, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  6. Venezuelský parlament vyhlásil Madura za nelegitímneho prezidenta [online]. sme.sk, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  7. Najvyšší súd Venezuely označil parlament za nelegitímny [online]. sme.sk, [cit. 2019-01-27]. Dostupné online.
  8. Maduro and Guaidó: Who is supporting whom in Venezuela? [online]. BBC, 30.1.2019, [cit. 2019-02-01]. Dostupné online. (po anglicky)
  9. Európsky parlament uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely [online]. Webnoviny, 31.1.2019, [cit. 2013-02-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Juan Guaidó