Kačica chrapačka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Kačica chrapľavá)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kačica chrapačka
Garganey (Anas querquedula) RWD3.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Anas querquedula
Linnaeus, 1758
Synonymá
chrapačka väčšia, kačica chrapľavá, chrapačka
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kačica chrapačka (iné názvy: chrapačka väčšia, kačica chrapľavá, chrapačka[2][3][4]; lat. Anas querquedula) je zúbkozobec z čeľade kačicovitých.

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Káčer sa ozýva trrrr, ako keď ihlou prejdeme po hrebeni. Tento typický hlas počuť počas toku a za letu. Samička vydáva krátke kvákanie, podobne ako kačica chrapka.[5]

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na svojich zimoviskách sú radi v skupinách. Na hniezdisku sú prísne teritoriálne. Energicky obhajujú pomerne rozsiahly revír. Počas toku vykonávajú rituálne pohyby čistenia sa a pitia. Káčer zakláňa hlavu dozadu tak, že sa temenom dotkne chrbta a zobák smeruje k oblohe. Toto sú pomerne nezvyčajné gestá pre zástupcov rodu Anas ale časté u potápavých kačíc (rody Aythya, Netta a Marmaronetta).

Začiatok hniezdenia je daný polohou. V južnejších oblastiach začína uprostred apríla, v severných regiónoch koncom mája. Hniezdia raz do roka na brehoch plytkých vôd.

Hniezdo je tvorené priehlbinou vystlanou trávou a páperím v hustej vegetácii neďaleko brehu. Samička kladie 8 až 11 béžových vajíčok, ktoré zahrieva 21 až 23 dní. Po 35 až 42 dňoch sú už mláďatá letuschopné.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Potravu kačice chrapačky tvorí hmyz, kôrovce, mäkkýše, semienka a vodné rastliny. Uprednostňujú živočíšnu potravu. Zbierajú ju priamo z hladiny alebo tesne pod hladinou tak, že kývajú dookola s hlavou mierne ponorenou pod vodu a s vystretým krkom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.1. Prístup 26. júna 2017.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2015), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-10-30]. Dostupné online.
  3. Časopis Poľovníctvo a rybárstvo – Najmenšia európska kačica [online]. SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, 16.2.2010, [cit. 2016-10-13]. Dostupné online.
  4. chrapačka. In: Slovník súčasného slovenského jazyka H – L, 2011. dostupné online
  5. JONSSON, Lars. Die Vögel Europas und des Mittelmeerraumes. Stuttgart : Franckh-Kosmos, 1992. ISBN 3-440-06357-7. (po nemecky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Knäkente na nemeckej Wikipédii.