Kakadu žltochvostý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Kakadu čierny
Yellow-tailed black cockatoo.jpg
Kakadu čierny
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Calyptorhynchus funereus
Shaw, 1794
Bird range yellow-tailed black cockatoo.png
Mapa prirodzeného výskytu kakadu čierneho.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kakadu žltochvostý (iné názvy: kakadu čierny, kakadu bielosluchý, kakadu bledosluchý, lat. Calyptorhynchus funereus) je druh papagája kakadu z rodu Calyptorhynchus.

Vyskytuje sa na juhovýchode Austrálie od polostrova Eyre Peninsula po južný až juhovýchod stredu Queenslandu a je najmohutnejším kakaduorodým a zároveň aj najväčším austrálskym papagájom. Často ho možno vidieť aj v zastavaných častiach metropol ako sú Sydney a Melbourne.

Pôvod pomenovania[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu žltochvostý bol prvýkrát opísaný anglickým prírodovedcom George Shawom. Súčasné pomenovanie druhu, Calyptorhynchus, pochádza z gréckeho calypto-/καλυπτο- "skrytý" a rhynchus/ρυγχος "zobák".[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelé vtáky môžu dosiahnuť dĺžku 55-65 cm a hmotnosť viac ako 800 gramov. U peria u nich dominuje hnedočierne zafarbenie so svetlejšími okrajmi, v príušných partiách je jasnožltý kruh, žlté zafarbenie je aj na spodnej strane krajných chvostových pier. Zobák kakadu čierneho je tmavošedý, dúhovka oka tmavohnedá, neoperený kruh okolo očí je staroružovej farby, nohy tohto papagája sú zelenohnedé.

U samice je príušná časť svetlejšie žltá, zobák má rohovú farbu a nahé okružie očí je tmavošedé. Mladí samci sú podobní dospelej samici.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu čierny, lúpajúci kôru stromu.

Kakadu čierny má dlhé obdobie hniezdenia. Hniezdo pripravujú obidva vtáky v páre (samec aj samica) vo veľkých dutinách stromov. Na jednom až dvoch znesených vajciach sedí samica, samec ju počas inkubácie prikrmuje. Z jednej násady obvykle prežije iba jediné mláďa, ktoré je závislé od rodičovskej starostlivosti okolo šiestich mesiacov.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzená potrava kakadu čierneho je pestrá. Väčšinou ide o semená miestnych druhov stromov hlavne prasličníka sivého (Casuarina) ale aj eukalyptov, akácie, banksií a hakey, no aj šiškami do Austrálie privezenej borovici hladkej. Tieto papgáje majú rady aj larvárne štádiá drevokazného hmyzu, ktoré dolujú pod kôrou stromov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LIDDELL, Henry George. Greek-English Lexicon, Abridged Edition. Oxford : Oxford University Press, 1980. ISBN 0-19-910207-4.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yellow-tailed Black Cockatoo na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Milan Vašíček - Australští papoušci