Kakadu žltochvostý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kakadu žltochvostý

Kakadu žltochvostý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Calyptorhynchus funereus
Shaw, 1794

Mapa prirodzeného výskytu kakadu žltochvostého.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kakadu žltochvostý (kakadu bielosluchý, kakadu čierny, kakadu bledosluchý[2], lat. Calyptorhynchus funereus) je druh papagája kakadu z rodu Calyptorhynchus.

Vyskytuje sa na juhovýchode Austrálie od polostrova Eyre Peninsula po južný až juhovýchod stredu Queenslandu a je najmohutnejším kakaduorodým a zároveň aj najväčším austrálskym papagájom. Často ho možno vidieť aj v zastavaných častiach metropol ako sú Sydney a Melbourne.

Pôvod pomenovania[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu žltochvostý bol prvýkrát opísaný anglickým prírodovedcom George Shawom. Súčasné pomenovanie druhu, Calyptorhynchus, pochádza z gréckeho calypto-/καλυπτοskrytý a rhynchus/ρυγχοςzobák.[3]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelé vtáky môžu dosiahnuť dĺžku 55 – 65 cm a hmotnosť viac ako 800 gramov. Na perí u nich dominuje hnedočierne sfarbenie so svetlejšími okrajmi, v príušných partiách je jasnožltý kruh, žlté sfarbenie je aj na spodnej strane krajných chvostových pier. Zobák kakadu žltochvostého je tmavosivý, dúhovka oka tmavohnedá, neoperený kruh okolo očí je staroružovej farby, nohy tohto papagája sú zelenohnedé.

U samice je príušná časť svetlejšie žltá, zobák má rohovú farbu a nahé okružie očí je tmavosivé. Mladé samce sú podobné dospelej samici.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu žltochvostý, lúpajúci kôru stromu.

Kakadu žltochvostý má dlhé obdobie hniezdenia. Hniezdo pripravujú obidva vtáky v páre (samec aj samica) vo veľkých dutinách stromov. Na jednom až dvoch znesených vajciach sedí samica, samec ju počas inkubácie prikrmuje. Z jednej násady obvykle prežije iba jediné mláďa, ktoré je závislé od rodičovskej starostlivosti okolo šiestich mesiacov.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzená potrava kakadu žltochvostého je pestrá. Väčšinou ide o semená miestnych druhov stromov, hlavne prasličníka sivého (Casuarina), ale aj eukalyptov, akácie, banksií a hakey, no aj šiškami do Austrálie privezenej borovice hladkej. Tieto papagáje majú rady aj larválne štádiá drevokazného hmyzu, ktoré dolujú pod kôrou stromov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BirdLife International 2018. Cyanoliseus patagonus. The IUCN Red List of Threatened Species 2018: e.T22685779A132255876. Downloaded on 28 November 2018.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava: SOS/BirdLife Slovensko, 2018, [cit. 2018-11-27]. Dostupné online.
  3. LIDDELL, Henry George. Greek-English Lexicon, Abridged Edition. Oxford : Oxford University Press, 1980. ISBN 0-19-910207-4.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yellow-tailed Black Cockatoo na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Milan Vašíček – Australští papoušci