Kalpana Chawlová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:05, 6. apríl 2008, ktorú vytvoril Adrian (diskusia | príspevky) (kategórie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalpana Chawlaová
astronautka NASA
Kalpana Chawlová
Št. príslušnosťSpojené štáty
Stavzosnulý
Narodenie1. júl 1961
Karnal, India
Úmrtie1. február 2003
nad Texasom
Predchádzajúce zamestnanieVedec
Čas vo vesmíre31 dní 14 hodín 54 minút 26 sekúnd
Kozmonaut od8. decembra 1994
MisieSTS-87, STS-107
Znaky misiíSts-87-patch.png STS-107 Flight Insignia.svg
Kozmonaut do1. február 2003

Kalpana Chawlaová (* 1. júl 1961 - † 1. február 2003) v hindčine कल्‍पना चावला bola indicko-americká astronautka a prvá indická žena vo vesmíre. Bola druhým letovým špecialistom na palube raketoplánu Columbia STS-107 a zahynula pri deštrukcii raketoplánu počas pristávania.

Životopis

Narodila sa 1. júla 1961 v meste Karnal v Indii. V Indii tiež vyštudovala Punjab Engineering College, ďalšie dve školy potom absolvovala v Spojených štátoch - University of Texas a University of Colorado. V roku 1988 po ukončení štúdia na University of Colorado začala pracovať v Amesovom kozmickom stredisku NASA (štát Kalifornia), kde sa venovala výskumu aerodynamiky. V rokoch 1993-1994 pôsobila v Overset Methods, Inc. so sídlom v Los Altos v Kalifornii a v roku 1994 ju NASA vybrala do oddielu astronautov. Po dokončení základného kurzu sa venovala problematike výstupu do otvoreného priestoru.

Bola vydatá za Jean-Pierrea Harrisona a bezdetná.

Absolvovala celkove 2 kozmické lety. Jej prvý let bol Columbia STS-87, ktorý štartoval 19. novembra 1997 a mala v ňom funkciu letového špecialistu. Cieľom letu bolo mimo iného vypustenie a znovuzachytenie družice Spartan-201. Chawlaová obsluhovala manipulátor RMS, ktorým mala satelit Spartan zachytiť. Urobila však chybu a zle ho zachytila, následkom čoho sa satelit rozkýval a raketoplán sa musel vzdialiť, aby nedošlo k stretu dvoch telies. Z tohto dôvodu bolo nutné zmeniť letový plán a zachytiť družicu neskôr, čo sa úspešne podarilo. Po vyšetrovaní NASA Chawlaovú zbavila všetkých obvinení z jej účasti na tomto incidente, napriek tomu však bol Chawlaovej tento omyl často vyčítaný. O to viac sa túžila vrátiť do vesmíru a svoju chybu odčiniť. V roku 2000 bola nominovaná do posádky letu STS-107 ako druhý (podľa iných zdrojov tretí) letový špecialista. Zároveň mala funkciu palubného inžiniera.

Zahynula spolu s ostatnými členmi posádky pri havárii Columbie počas pristávania. Príčinou havárie bolo poškodenie tepelnej ochrany krídla raketoplánu, do ktorého sa tak dostala plazma a spôsobila jeho deštrukciu. Telesné pozostatky Kalpany Chawlaovej boli prevezené do jej rodnej Indie, kde bola pochovaná.

Na jej počesť bol pomenovaný asteroid 51826 Kalpanachawla. Je meno nesie tiež ulica ulica v predmestí New Yorku, v ktorej je veľa indických obchodov a tiež prvá indická meteorologická družica Kalpana-1.

Zdroje

Kalpana Chawlaová v encyklopédii Space-40

Iné projekty