Preskočiť na obsah

Kareta obyčajná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kareta obyčajná
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Caretta caretta
Linnaeus, 1758

Rozšírenie.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kareta obyčajná (Caretta caretta) je oceánsky druh korytnačky, ktorá je rozšírená po celom svete. Tento morský plaz patrí do čeľade karetovité (Cheloniidae).

Priemerný dospelý jedinec je dlhý cca 90 cm, ale boli objavené aj jedince dorastajúce do 270 cm.[2] Vážia 135 kg a najťažšie jedince aj viac ako 454 kg. Koža má farby od žltej do hnedej a pancier je typicky červenkastý.[3] Medzi pohlaviami nie sú, do pohlavnej zrelosti, viditeľné žiadne rozdiely. V dospelosti je najvýraznejší rozdiel v tom, že samce majú dlhý krk a kratšiu predstierku ako samice.

Žijú v Atlantiku, Pacifiku, v Indickom oceáne aj v Stredozemnom mori. Väčšinu svojho života trávi v slanej vode a na území v okolí ústí riek, kde samice nakrátko chodia klásť vajcia. Majú krátky reprodukčný cyklus; samice kladú približne 4 hniezda a potom sa stanú latentné a nekladú vajcia dva alebo tri roky. Sexuálnu dospelosť dosiahnu v rozsahu 17 – 33 rokov a celkovo sa dožívajú 47 – 67 rokov.[2]

Karety obyčajné sú všežravé, pričom sa živia najmä bezstavovcami. Majú veľké a silné čeľuste, ktoré slúžia ako efektívny nástroj na roztrhanie svojej koristi. Mláďatá lovia viacerí predátori a vajcia sú na súši zvlášť nechránené. Po dosiahnutí dospelosti ich veľkosť limituje svojich predátorov na veľké živočíchy ako napr. žraloky.

Sú považované za ohrozený druh a chránené IUCN. Necitlivý rybolov je zodpovedný za veľký úhyn, karety sa často udusia vo vlečných sieťach. Pre zníženie úmrtnosti sa do vlečných sietí pridávajú únikové cesty pre korytnačky. Karety ohrozuje aj úbytok prirodzeného prostredia na hniezdenie a introdukcia exotických predátorov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2015.8. Prístup 13. júna 2023
  2. a b Ernst, C. H.; Lovich, J.E. (2009). Turtles of the United States and Canada (2 ed.). JHU Press. ISBN 978-0-8018-9121-2.
  3. Bolten, A.B. (2003). "Loggerhead Turtle (Caretta caretta)". NOAA Fisheries. NOAA Fisheries. Archivované z originálu 27. mája 2011. Prístup 24. 11. 2011.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Marine Turtle Specialist Group 1996. Caretta caretta. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. (www.iucnredlist.org). Prístup 24. november 2011.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Loggerhead sea turtle na anglickej Wikipédii.