Karol Lovaš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Lovaš
slovenský kňaz, novinár a básnik
Narodenie1. október 1976 (45 rokov)
Trnava, Slovensko

Karol Lovaš (brat Šavol) (* 1. október 1976, Trnava, ČSSR) je slovenský premonštrátsky kňaz a autor pôsobiaci v Česku.

Pred vstupom do kláštora bol politickým reportérom a moderátorom Rádia Twist. Komentoval priebeh udalostí zatýkania bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara vo vile Elektra. Bol autorom relácie Sauna v Rádiu Twist. V rámci nej pripravoval rozhovory napríklad s Ginou Lolobrigidou, Albanom Carrisim, Carlom Pontim ml., Elenou Obraztsovou, Ultrou Violet, Katarínou Kolníkovou, Hanou Zelinovou, Blahoslavom Hečkom a ďalšími. V roku 1996 získal cenu Literárneho fondu ako spoluautor relácie Žurnál. V roku 1999 bol spravodajcom vo vojnovej Juhoslávii. Pravidelne sa hlásil zo srbského Belehradu a kosovskej Prištiny.

Po ukončení novinárskej kariéry vstúpil v roku 2005 do kanónia premonštrátov v Želive (kláštor Želiv). Prijal rehoľné meno Gottschalk. V roku 2009 absolvoval Katolícku teologickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku absolvoval postgraduálne štúdiá z Teórie a dejín žurnalistiky. Od roku 2016 sa venuje tiež vysokoškolskej pedagogickej činnosti so zameraním na rozhlasovú žurnalistiku. Miestom jeho akademického pôsobenia je Univerzita Karlova.

Pravidelné rozhlasové zamyslenia Karola Lovaša uvádza prvý okruh RTVS - Rádio Slovensko. Aktuálne pôsobí ako rehoľný kňaz v materskom želivskom kláštore. Pred rokmi sem práve on priviedol legendu československej hudobnej scény, speváčku a herečku Naďu Urbánkovú, ktorá v areáli kláštora našla nový domov.

V roku 2018 vydal vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov knižný rozhovor s Alojzom Lorencom: "Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem".

Karol Lovaš sa s Alojzom Lorencom stretol prvýkrát v roku 1998 ako novinár. Po dvadsiatich rokoch sa zišli znovu. Spoločný rozhovor katolíckeho kňaza, ktorým sa Lovaš medzitým stal, a bývalého 1. námestníka federálneho ministra vnútra ČSSR, ktorý bol v rokoch 1986 - 1989 zodpovedný za československú Štátnu bezpečnosť, reflektuje dobu minulú i súčasnú. Lorencove spomienky na Gustáva Husáka, Vasila Biľaka alebo Alexandra Dubčeka sú dôležitým svedectvom o dobe spred roku 1989. Lorenc stál ako jeden z hlavných aktérov pri jej konci. Nie je bežné, aby presvedčený ateista pristúpil na rozhovor s kňazom a rozprával sa s ním napríklad o viere, Bohu, cirkvi, o živote a smrti, vine a treste, o odpustení a zodpovednosti. Dramatik a spisovateľ Ján Solovič po prečítaní rukopisu napísal: „Ani jeden nepoužíva prázdne slová. Za prázdne slovo sa dá chytiť. To však nie je tento prípad.“

V českom vydavateľskom dome Euromedia vyšlo v roku 2019 rozšírené knižné vydanie rozhovoru s Alojzom Lorencom pod názvom: "Generál, který byl u toho".

 • Biľakovo svedectvo. 1999.
 • Človek. 2000. Kniha básní.
 • Za múrmi kláštora. 2004.
 • Moje lepšie ja. 2007. Zbierka poézie
 • Boží šašo. 2010.
 • 18-ročná Slovenská republika. 2011. Kniha rozhovorov s troma slovenskými prezidentmi.
 • Kto sa chce naučiť bicyklovať musí aj padnúť. 2012.
 • LOVE kalendár 2014. 2013. Kalendár s autorovými myšlienkami a fotografiami.
 • Náš Boh nosí zásteru. 2013.
 • Pojedači Boha. 2014.
 • Já, neposlušné dítě. 2016.
 • Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem. 2018. (Knižný rozhovor s Alojzom Lorencom).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]