Karolman II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Karolman II. (Francúzsko))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karolman II.
západofranský kráľ
západofranský kráľ
Narodenie866
Úmrtie12. december 884
Les Andelys, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Karolman II.
Víťazstvo Ľudovíta III. a Karolmana II. nad Vikingami roku 879 na brehu rieky Vienne. Obrázok z Grandes Chroniques de France

Karolman II. alebo Karloman II. (* 866 – † 12. december 884, Les Andelys), západofranský kráľ v rokoch rokoch 879 – 884 (v období 879 – 882 spolu s bratom Ľudovítom III.).

Jeho otcom bol západofranský kráľ Ľudovít II. Koktavý, matkou bola Ľudovítova prvá manželka Ansgarda. Manželka Engelberga, dcéra Bosa z Vienne.

Po smrti Ľudovíta II. vznikla otázka legitímneho nástupníctva: skupina okolo kancelára Gauzlina ju chcela vyriešiť povolaním východofranského panovníka Ľudovíta III. Mladšieho na trón, ale zatiaľ skupina okolo remešského arcibiskupa Hinkmara a Huga Opáta dokázala presadiť nasledovníctvo kráľových synov Ľudovíta a Karolmana. Týchto v septembri 879 vo Ferrieres pomazal na kráľov arcibiskup Ansegis zo Sens. Roku 880 uzavreli obaja králi v Ribemonte zmluvu s východofranským Ľudovítom III. Mladším, ktorou mu priznali západofranskú časť Lotrinska. Roku 880 došlo tiež v Amiens k rozdeleniu ríše medzi oboch bratov. Karolman získal vládu v Burgundsku a Akvitánsku. Krajinu v tomto čase ohrozovali na severe nájazdy Normanov, a vo vnútri krajiny šľachtici, ktorí sa snažili uchvátiť moc. V Karolmanovej časti ríše to bol predovšetkým gróf Boso z Vienne, ktorý sa už 15. októbra 879 stal dolnoburgundským kráľom a napriek mnohým snahám sa ho nepodarilo premôcť.

Po smrti Ľudovíta († 5. august 882) bol Karolman 9. septembra 882 v Quierzy uznaný za kráľa v celej ríši. Posledné roky vlády boli poznamenané neúspešnými bojmi s Normanmi na severe, ktoré nakoniec ukončilo až zaplatenie vysokého tribútu, na ktorý museli prispieť predovšetkým kostoly. V decembri 884 sa počas poľovačky Karolman nešťastne zranil a po pár dňoch zraneniam podľahol, čím sa vytvorila cesta k opätovnému zjednoteniu Franskej ríše pod vládou cisára Karola III. Tlstého. Pochovaný bol v bazilike Saint-Denis.

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Karolman II.
Vladárske tituly
Predchodca
Ľudovít II. Koktavý
kráľ
879884
Nástupca
Karol III. Tlstý