Ľudovít IV. (Francúzsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľudovít IV.
západofranský kráľ
Ľudovít IV.
Narodeniemedzi septembrom 920 a septembrom 921
?
Úmrtie10. september 954
Reims, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ľudovít IV.

Ľudovít IV. (* medzi septembrom 920 a septembrom 921 – † 10. september 954, Reims) bol západofranský kráľ (936 – 954).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudovít IV. bol jediný mužský potomok Karola III a Edwigy z Wessexu, dcéry anglického kráľa Eduarda I.

Narodil sa v dobe, kedy začínal odboj šľachty voči jeho otcovi, ktorý vyvrcholil zvolením protikráľa Róberta I. v roku 922, jeho smrťou o rok neskôr a zároveň zosadením Karola III. zo západofranského trónu. Kráľom bol zvolený Bosovec Rudolf Burgundský, ktorý vládol až do svojej smrti v roku 936. Karol III. zomrel v roku 929 vo väzení, jeho manželka Edwiga ale s malým Ľudovítom utiekla pri prevrate k príbuzným do Anglicka, kde ho vychovávala.

Návratu na európsky kontinent sa Ľudovít dočkal v roku 936, kedy ho po Rudolfovej smrti časť šľachty povolala späť do krajiny, aby usadol na uvoľnený trón. Táto akcia bola asi organizovaná Hugom Veľkým, ktorý chcel zabrániť ďalšej vláde Bosovcov. Ľudovít IV. bol korunovaný 19. júna 936 v Laone reimským arcibiskupom. Jeho moc však bola zo začiatku obmedzená len na okolie Laonu a na niektoré oblasti v severnom Francúzsku. Časom ale dokázal oblasť svojej vlády rozšíriť, keď na svoju stranu získal ďalších šľachticov. Nevyhýbal sa ani konfliktom, napr. s parížskym grófom Hugom Veľkým, ktorý na neho mal na začiatku vlády veľký vplyv.

Ľudovít IV. zomrel 10. septembra 954 v Reimes, kde bol aj pochovaný.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 939 sa oženil s Gerbergou, dcérou východofranského kráľa Henricha I. a sestrou neskoršieho cisára Otta I. Veľkého. Mali spolu sedem detí (Karol a Henrich boli dvojičky):

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Francouzští kralové v období středověku. Ed. Joachim Ehlers, Heribert Müller, Bernd Schneidmüller. Praha : Argo, 2003. (Ecce homo; zv. 6.) ISBN 80-7203-465-0. (po česky)


Ľudovít IV.
Vladárske tituly
Predchodca
Raoul I.
francúzsky kráľ
936954
Nástupca
Lothar