Kia Sportage

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kia Sportage pohľad spredu

Prvá generácia (1993–2002)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 bola skonštruovaná prvá verzia vozidla, ktorá s automobilom Mazda zdieľala mnoho komponentov ako motor alebo prevodovku. Mazda, Ford a Kia tvoria spoločenstvo a preto mnohé konštrukčné riešenia vozidiel sú spoločné. Prvá generácia vozidla Kia Sportage bola dostupná s dlhším podvozkom a to vo dvoch verziách, ako 4 dverového vozidla a 2 - dverového kabrioletu. Prvá generácia Kia Sportage sa vyznačovala inováciou spočívajúcou v airbagoch na kolená.

Druhá generácia (2004–2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá generácia s časovým odstupom dvoch rokov sa prejavila novinkou zdieľanou s Hyundai Tucson. Kia Sportage mala 2,0 l motor a výkon 129 kW. Celkovo bolo vozidlo väčšie ako automobily Kia Sportage vyrábané v línií prvej generácie. V roku 2008 bol na vozidle Kia Sportage upravený facelift. Kia Sportage druhej generácie sa začala vyrábať aj na Slovensku v Tepličke nad Váhom. Postupne prešla výroba automobilov Kia aj do Nemecka. Vynikajúce výsledky obdržalo Kia Sportage v crash testoch spoločnosti Naional Highway Traffic Safety Administration, kde Sportage získala maximálne hodnotenie a to 5 hviezd.

Kia Sportage

Tretia generácia (2010–2015)[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia generácia sa vyznačovala novším naftovým motorom s celkovou kapacitou 2,0 l s výkonom 137 kW. Táto posledná generácia prišla do Európy a Ázie v roku 2010 a neskôr aj do Ameriky. Zaujímavosťou je predajnosť Kia Sportage v Číne, pod názvom Sportage R. Vďaka inováciám , vyhralo Kia Sportage titul Auto Roka v USA.

Štvrtá generácia (2015–súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Štvrtú generáciu predstavila KIA na frankfurtskom medzinárodnom autosalóne 15. septembra 2015. Najväčšou zmenou je zmena prednej masky, keď predné svetlomety už nie sú súčasťou masky chladiča ale prenikajú ďalej dozadu pozdĺž vonkajších hrán kapoty a mohutnejších okrajov blatníkov.

Cena a výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Cena vozidla sa pohybuje okolo 20 000 € v základnej výbave. Najdrahší model má cenu cca 26 000 € čo zahrňuje vyhrievanie predných sedadiel, centrálne zamykanie, klimatizáciu, zamykanie s diaľkovým ovládaním, palubný počítač, tempomat, vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá či disky z ľahkých zliatin. Za špeciálne príplatok sa dajú dokúpiť kožené sedadlá alebo elektricky ovládané strešné okno.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Automobily značky Kia Motors 1990 – súč.
Kategória 1990 2000 2010
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Miniautomobil Pride Picanto Picanto
Malý automobil Avella Rio Rio Rio
Nižšia stredná trieda Sephia Shuma I Shuma II Cerato
cee'd
Soul
Stredná trieda Clarus Magentis Magentis Magentis
Vyššia stredná trieda Opirus
MPV Venga
Carens Carens Carens
Carnival Carnival
SUV Sportage Sportage Sportage
Sorento Sorento