Kia Sportage

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kia Sportage pohľad spredu

Prvá generácia (1993–2002)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 bola skonštruovaná prvá verzia vozidla, ktorá s automobilom Mazda zdieľala mnoho komponentov ako motor alebo prevodovku. Mazda, Ford a Kia tvoria spoločenstvo a preto mnohé konštrukčné riešenia vozidiel sú spoločné. Prvá generácia vozidla Kia Sportage bola dostupná s dlhším podvozkom a to vo dvoch verziách, ako 4 dverového vozidla a 2 - dverového kabrioletu. Prvá generácia Kia Sportage sa vyznačovala inováciou spočívajúcou v airbagoch na kolená.

Druhá generácia (2004–2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá generácia s časovým odstupom dvoch rokov sa prejavila novinkou zdieľanou s Hyundai Tucson. Kia Sportage mala 2,0 l motor a výkon 129 kW. Celkovo bolo vozidlo väčšie ako automobily Kia Sportage vyrábané v línií prvej generácie. V roku 2008 bol na vozidle Kia Sportage upravený facelift. Kia Sportage druhej generácie sa začala vyrábať aj na Slovensku v Tepličke nad Váhom. Postupne prešla výroba automobilov Kia aj do Nemecka. Vynikajúce výsledky obdržalo Kia Sportage v crash testoch spoločnosti Naional Highway Traffic Safety Administration, kde Sportage získala maximálne hodnotenie a to 5 hviezd.

Kia Sportage

Tretia generácia (2010–súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia generácia sa vyznačovala novším naftovým motorom s celkovou kapacitou 2,0 l s výkonom 137 kW. Táto posledná generácia prišla do Európy a Ázie v roku 2010 a neskôr aj do Ameriky. Zaujímavosťou je predajnosť Kia Sportage v Číne, pod názvom Sportage R. Vďaka inováciám , vyhralo Kia Sportage titul Auto Roka v USA.

Cena a výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Cena vozidla sa pohybuje okolo 20 000 € v základnej výbave. Najdrahší model má cenu cca 26 000 € čo zahrňuje vyhrievanie predných sedadiel, centrálne zamykanie, klimatizáciu, zamykanie s diaľkovým ovládaním, palubný počítač, tempomat, vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá či disky z ľahkých zliatin. Za špeciálne príplatok sa dajú dokúpiť kožené sedadlá alebo elektricky ovládané strešné okno.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Automobily značky Kia Motors 1990 – súč.
Kategória 1990 2000 2010
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Miniautomobil Pride Picanto Picanto
Malý automobil Avella Rio Rio Rio
Nižšia stredná trieda Sephia Shuma I Shuma II Cerato
cee'd
Soul
Stredná trieda Clarus Magentis Magentis Magentis
Vyššia stredná trieda Opirus
MPV Venga
Carens Carens Carens
Carnival Carnival
SUV Sportage Sportage Sportage
Sorento Sorento