Košická kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha Košickej kotliny v rámci Slovenska
Pohľad na Košickú kotlinu z vrchu Hradová. V popredí mesto Košice, v pozadí Slanské vrchy.

Košická kotlina sa rozkladá v juhovýchodnej časti Slovenska. Na západ susedí so Slovenským krasom a Slovenským rudohorím, na severe so Šarišskou vrchovinou a Ondavskou vrchovinou, na východe prechádza v Slanské vrchy a južná strana tvorí štátnu hranicu s Maďarskom.

Charakteristika

Košická kotlina je oblasť pretiahnutého tvaru smerom od severu k juhu. Terén je pestrý a variabilný, rozľahlé roviny sa striedajú s nevysokými kopcami. Najvyššími vrcholmi sú Diaľna (384 m) a Červený grúnik (305 m). Porast v tejto oblasti tvoria prevažne listnaté lesy s hojným výskytom dubu, buku, hrabu a brezy. Najvýznamnejšími riekami Košickej kotliny sú Torysa, Hornád, Bodva a Ida.

Podnebie radí Košickú kotlinu medzi teplé oblasti. V zimných mesiacoch sa teploty pohybujú v rozmedzí od -1 do -3 °C, v letných mesiacoch medzi 18 až 20 °C. Počet dní so snehovou pokrývkou je menší než 50, počet letných dní je 60 až 70.

Chránené územia

Košická kotlina nepatrí medzi chránené krajinné oblasti, a napriek tomu aj tu nájdeme veľmi hodnotné prírodovedné aaj krajinárske lokality. Patria k nim štátne prírodne rezervácie Gímešský jarok, Humenec a Zbojnícky zámok, chránené nálezisko Mirkovská kosatcová lúka a chránená plocha Kokošovská dubina. Tieto chránené lokality boli zriadené pre uchovanie miestnej flóry a fauny, ktorá je tu druhovo veľmi pestrá a bohatá.