Kornel Brtko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kornel Brtko
Štát pôsobeniaSlovensko
Biografické údaje
Narodenie22. máj 1915
Likavka
Úmrtie14. máj 2003 (87 rokov)
Likavka
PochovanýLikavka, Slovensko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Kňaz
Kňazská vysviacka1939

Kornel Brtko (* 22. máj 1915, Likavka – † 14. máj 2003, Likavka) bol rímskokatolícky kňaz, rodák z obce Likavka. Pôsobil vo farnostiach Tvrdošín (1946 – 47), Oravské Veselé (1947 – 58) a Lúčky (1958 – 1988).

Zo života[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1939 bol vysvätený za kňaza. Po nástupe komunistov k moci bol sledovaný štátnou bezpečnosťou. Počas svojej pastoračnej činnosti bol aktívny aj ako divadelný režisér a športový nadšenec. Založil mnohé športové krúžky a oddiely, v ktorých aj aktívne pôsobil - volejbal, futbal, stolný tenis, kolky, lyžovanie, šach. Bol zakladateľom telovýchovnej jednoty v obci Oravské Veselé. Režíroval viaceré divadelné hry v obciach Oravské Veselé, Lúčky a Likavka.

Venoval sa tiež včelárstvu, rybárstvu a poľovníctvu. V obci Oravské Veselé bola počas jeho pôsobenia postavená nová farská budova. Je zakladateľom cirkevného spevokolu v Lúčkach. Snažil sa aj o výstavbu nového kostola vo filiálke Kalameny, štátnou mocou to nebolo umožnené. Počas pôsobenia v tejto obci bol viackrát predstavenými navrhnutý za dekana liptovského dekanátu, ale vždy odmietol. Obcou Lúčky bolo vdp. Kornelovi Brtkovi 13. 10. 2002 udelené čestné občianstvo. V obci Oravské Veselé bol 14. augusta 2009 ocenený in memoriam za dlhoročné pedagogické a telovýchovné pôsobenie[1].

Zomrel dňa 14. mája 2003 v rodnej obci, kde je aj pochovaný. Pohrebnú omšu slúžil spišský biskup Mons. Prof. ThDr. František Tondra.

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Brtko, Kornel: Úlomky zo života, 1994 [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Oravské Veselé - ocenení občania [online]. Obec Oravské Veselé. Dostupné online.
  2. Brtko, Kornel [online]. Dominikánsky knižný inštitút, Rehoľa Dominikánov na Slovensku. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]