Kostol svätého Jána Nepomuckého (Nepomuk)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostol svätého Jána Nepomuckého

Kostol svätého Jána Nepomuckého je barokový pútnický kostol v západočeskom Nepomuku, rodisku katolíckeho svätca Jána Nepomuckého.

Legenda hovorí, že práve tu stával svätcov rodný dom. V 17. storočí postavili páni zo Šternberka na jeho mieste kostolík sv. Jána Krstiteľa, ktorý v roku 1734 ustúpil novému barokovému chrámu, ktorý dal postaviť Adolf Bernard z Martinic podľa plánov slávneho staviteľa Kiliána Ignáca Dienzenhofera.

Hlavné južné priečelie tvoria plochý rizalit s kamenným portálom pôvodného kostola a dve veže. V nikách sú umiestnené barokové plastiky sv. Františka, sv. Dominika a Jána Krstiteľa.
Najväčší chrámový priestor zaberá loď štvorcového pôdorysu, ktorej centrálna časť je preklenutá tzv. českou plackou. Hlavný oltár je zdobený sochou sv. Jána z roku 1848. Bočné oltáre sú zasvätené sv. Anežke Českej a sv. Mikulášovi. Na chóre nad hlavným vchodom jeorgan z roku 1912.

Chrám, ktorý uzatvára juhozápadná časť nepomuckého námestia, tvorí jednu z hlavných dominánt mesta.

Pri príležitosti Jánovho narodenia a úmrtia sa tu každoročne konajú bohoslužby, ktoré sú cieľom mnohých pútnikov. V máji sa každoročne koná svätojánska púť.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kostel svatého Jana Nepomuckého (Nepomuk) na českej Wikipédii.