Dominik Guzmán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dominik Guzmán
zakladateľ Rehoľe kazateľov (dominikánov)
Maľba svätého Dominika od bl. Fra Angelica
Maľba svätého Dominika od bl. Fra Angelica
Biografické údaje
Narodenieokolo 1172 – 1173
Caleruega, Španielsko
Úmrtie6. august 1221
Bologna, Taliansko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Rehoľník
RehoľaRehoľa kazateľov (OP)
(dominikáni)
Kňaz
Kňazská vysviacka?
Svätec
Kanonizácia3. júl 1234
Gregor IX.
Sviatok8. august
V cirkváchkatolícka
Atribútydominikánsky habit
Odkazy
Spolupracuj na Commons Dominik Guzmán

Svätý Dominik Guzmán (* okolo 1172 – 1173, Caleruega, Španielsko – † 6. august 1221, Bologna, Taliansko) bol kastílsky rímskokatolícky kňaz a teológ, odporca albigéncov, zakladateľ dominikánskej rehole. So sv. Dominikom sa spája vznik ruženca.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Dominik sa narodil približne v rokoch 11721173 v obci Calaruega v Kastílii. Študoval teológiu a filozofiu na vtedy slávnej palencijskej škole. Už počas štúdií preukazoval veľkú zbožnosť. Po štúdiách sa pridal ku kapitule pri katedrále v Osme, ktorá ho neskôr zvolila za podpriora.

Okolo roku 1206 začal rozvíjať medzi albigéncami kazateľskú činnosť v okolí mesta Toulouse. Za jeho úspechom stál hlavne príklad evanjeliovej chudoby a dialóg – v tom čase nový prvok evanjelizácie. Pápež Inocent III. túto formu šírenia viery pre dobré výsledky svätého Dominika schválil.

V roku 1206 založil ženský kláštor v Prouille, ktorý mal slúžiť ženám na vzdelávanie a prípravu a kazateľom na pomoc a v prípade potreby aj ubytovanie. V tom čase tiež vytvoril základ pre budúcu rehoľu, keď založil prvé konventné bratstvo.

Rehoľu kazateľov uznal pápež Honorius III. 22. decembra 1216. Nová rehoľa mala hlásať evanjelium a vykonávať misijnú činnosť. 25. augusta 1217 svätý Dominik rozposlal prvých bratov do celej Európy, hlavne do študijných centier, ako napr. Paríž a Bologna, pričom on sám ostal pôsobiť v severnej Itálii, kde bolo rozšírené albigénstvo. Bol známy ustavičnou modlitbou a horlivým kázaním.

Zomrel 6. augusta 1221 v Bologni. Svätorečil ho pápež Gregor IX. 3. júla 1234.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Liturgia hodín – 8. august 2017; SV. DOMINIKA, KŇAZA, ZAKLADATEĽA REHOLE; slávnosť (pre Rehoľu kazateľov — dominikánov (OP)) [online]. lh.kbs.sk, [cit. 2017-08-25]. Dostupné online.