Kostoly na Chiloé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Churches of Chiloé*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Kostoly na Chiloé
Štát Čile Čile
Typ kultúrna
Kritériá ii, viii
Identifikačné č. 971
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 2000  (24. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Kostoly v Chiloédrevené kostoly postavené na súostroví Chiloé v čilskom regióne Los Lagos, ktoré vznikali od 17. storočia. Kostoly majú podobnú architektonickú schému a formu. Ich zachovalosť i napriek nepriaznivému vlhkému podnebiu je dôkazom zručnosti miestnych tesárov, ktorí chrámy vytvorili.

Od roku 2000 je 16 kostolov zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Súostrovie Chiloé začali kolonizovať Španieli v polovici 16. storočia. Spolu s prvými osadníkmi a prieskumníkmi prichádzali aj cirkevní hodnostári z rádov františkánov a mercedariánskych rytierov, aby evanjelizovali miestne indiánske obyvateľstvo kmeňov Chono a Huilliche. Ale až jezuiti, ktorí prišli v roku 1608, zásadným spôsobom sformovali spôsob organizácie evanjelizácie, ktorý sa stal pre toto súostrovie charakteristickým. Jezuiti boli v roku 1767 vyhnanií zo Španielska a jeho kolónii, evanjelizačnú činnosť po nich prevzali františkáni.

Prírodné charakteristiky súostrovia vytvárali špecifické podmienky pre conquistu, kolonizáciu a evangelizáciu: ostrovnú oblasť a roztrúsenú indiánsku populáciu, prirodzená komunikácia po mori, relatívny nedostatok prírodných zdrojov, ale naopak bohaté zásoby dreva.

Jezuiti použili pre evanjelizáciu systém pohyblivých misijných výprav. Skupina kňazov pravidelne oboplávala súostrovie a vždy sa na niekoľko dní zdržala v danej osade s kaplnkou či chrámom. Po zvyšok roku spravoval „farnosť“ zaučený miestny laik (tzn. nekňaz). Kaplnky a chrámy vždy stavalo miestne spoločenstvo veriacich spoločne s misionármi. Podobne ako kostoly na Chiloé je celá kultúra súostrovia výsledkom medzikultúrneho kontaktu a hlbokého prepojenia medzi domorodou a európskou kultúrou.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kostely v Chiloé na českej Wikipédii.