Preskočiť na obsah

Kozorožec walia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kozorožec walia

Samec
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Capra walie
Rüppell, 1835

Rozšírenie kozožca walia (modrá farba)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kozorožec walia[1] alebo etiópsky kozorožec (lat. Capra walie, v amharčine ዋልያ - wáljá) je ohrozený druh kozorožca. Niekedy sa považuje za poddruh kozorožca vrchovského, t.j. Capra ibex walie (po slovensky: kozorožec walia, etiópsky kozorožec alebo kozorožec vrchovský [alebo horský] walia).[1]

Medzi hrozby pre tento druh patria strata prirodzeného prostredia, pytliactvo a malý areál rozšírenia. V Etiópskej vysočine prežíva asi 600 posledných jedincov, sústredených v masíve Sämen.[2][3] Pokiaľ by sa ich počet zvýšil, okolité horské oblasti by dokázali uživiť populáciu v počte len asi 2 000 jedincov. Jediným známym divým predátorom dospelých jedincov sú hyeny, mláďatá však lovia aj rôzne druhy líšok a mačiek. Kozorožce patria do podčeľade kozorodých (Caprinae) a kozorožec walia je najjužnejšie žijúci druh kozorožca. Na konci 90. rokov 20. storočia bol na červenom zozname IUCN na krátky čas preradený z kategórie “ohrozený” do kategórie “kriticky ohrozený”, a to hlavne kvôli klesajúcej populácii.[4][5]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto zvieratá majú čokoládovo až gaštanovo hnedú farbu srsti, šedohnedú papuľu a bledosivú farbu pri očiach a na nohách. Brucho a vnútrajšok nôh sú biele a nohami týchto zvierat sa tiahnu čiernobiele vzory. Samce vážia od 80 do 125 kg a majú veľmi dlhé rohy, ktoré dosahujú dĺžku 110 cm a sú smerom dozadu zakrivené. Rohy používajú pri súbojoch o dominanciu. Samce majú tiež výraznú čiernu briadku, ktorá je pri starších jedincoch dlhšia a hrubšia ako pri mladých. Samice majú rohy tiež, ale sú kratšie a tenšie. Samice sú celkovo menšie a majú svetlejšiu farbu. Kozorožec walia je celkovo menší a štíhlejší než kozorožec vrchovský.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kozorožec walia žije v stádach o veľkosti od päť do dvadsať zvierat. Staršie a vyspelejšie samce sú však často osamelejšie, aj keď väčšinou zostávajú v blízkosti hlavného stáda a so stádom sa stretávajú za účelom rozmnožovania. Stádo dokáže denne prejsť vzdialenosť od pol kilometra do dvoch kilometrov.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Kozorožce walia žijú vo veľmi strmých a skalnatých oblastiach v nadmorskej výške 2500 až 4500 m.n.m. Ich biotopy sú horské lesy, subalpínske pasienky a kroviny. Pasú sa na potrave zahŕňajúcej rôzne byliny, lišajníky, kry, trávy a popínavé rastliny. Kozorožce sú často vídané ako stoja na zadných nohách, aby sa dostali k mladým výhonkom. Najaktívnejšie sú ráno a večer. Samce žijú v “mládeneckých” skupinách, samice tvoria malé stáda so svojimi mláďatami. Párenie prebieha od marca do mája. Gravidita trvá 150 až 165 dní. Samice rodia jedno alebo dve mláďatá. Kozorožce dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku jedného roka.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento druh sa vyskytuje iba v horách na severe Etiópie. V 20. storočí sa ich populácia výrazne znížila. V rokoch 1994 až 1996 prežívalo len 200 až 250 jedincov, do roku 2004 sa ich počet zvýšil na približne 500. V roku 2020 bolo uvádzaných necelých 600 dospelých zvierat. Strata biotopu a lov sú hlavnými hrozbami. Zasahujúce ľudské osídlenia, pasúci sa dobytok a pestovanie plodín sú tiež veľkým problémom. Stavba ciest fragmentuje biotop kozorožca. Najdôležitejšou oblasťou pre ich prežitie je v súčasnosti Národný park Sämen, ktorý bol založený v roku 1969. Kozorožec walia je podľa červeného zoznamu IUCN považovaný za zraniteľný druh,[3] pričom v roku 1996 bol kritický ohrozený a v roku 2004 ohrozený druh. K prežitiu potrebuje ďalšie opatrenia smerujúce k jeho ochrane. Vzhľadom k tomu, že nikde vo svete nie je chovaná žiadne populácia v zajatí, IUCN doporučilo odchyt niekoľkých jedincov, ktoré by vytvorili jadro chovnej skupiny v zajatí.[3]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b LUPTÁK, PETER. Slovenské mená cicavcov sveta. 1. vyd.. vyd. Bojnice : Zoologická záhrada : [s.n.], 2003. ISBN 80-969059-9-6. S. 218.
  2. MENGISTU, WALE. The Walia Ibex (Capra walie). Journal of Biodiversity & Endangered Species, 2016, roč. 4, čís. 1. Dostupné online [cit. 2021-05-26].
  3. a b c EJIGU, D. Capra walie (errata version published in 2020) [online]. https://www.iucnredlist.org/species/3797/178652661, 2020, [cit. 2022-04-11]. Dostupné online.
  4. Walia Ibex [online]. www.selamta.net, [cit. 2022-04-11]. Dostupné online.
  5. ibex | mammal | Britannica [online]. www.britannica.com, [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. (po anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kozorožec walia na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]