Krídlo (zoológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vtáčie krídlo podľa Alberta Dürera

Krídlakončatiny alebo výrastky, ktoré majú len tri skupiny zvierat: hmyz, vtáky, netopiere a kedysi vtákojaštery (pterosaury). Krídla sa zvyčajne používajú na lietanie, aj keď nie všetky zvieratá, ktoré krídla majú, sú schopné udržať sa vo vzduchu.

Niektoré zvieratá majú blany medzi končatinami a telom (ako letuchy), alebo medzi prstami (ako lietajúca žaba), alebo medzi pohyblivými rebrami (plaz Draco volans – dráčik lietavý), ale nie sú dostatočné na lietanie a nenazývajú sa krídlami; s nimi sa môžu len vznášať.

Hmyz[upraviť | upraviť zdroj]

Pohyb krídel hmyzu
Bližšie informácie v hlavnom článku: krídlo (hmyz)

Krídla hmyzu (jeden alebo dva páry) vyrastajú z hrude. Pri hmyze majú spravidla len dospelé jedince dva páry blanitých krídel s viac menej rozsiahlou sieťovou žilnatinou, môžu byť priesvitné alebo sfarbené alebo môžu mať rôzne odtiene. Podľa toho, či zostanú alebo nezostanú roztiahnuté v pokoji poznáme krídla, ktoré sa dajú alebo nedajú zložiť. Pri niektorých radoch hmyzu (ako sú chrobáky lat. Coleoptera a rovnokrídlovce lat. Orthoptera) je prvý pár krídel tvorený z kožovitej a rohovitej látky, a preto sa tieto krídla nazývajú krovky. Pri motýľoch (lat. Lepidoptera) sú krídla oveľa väčšie ako pri ostatných radoch. Sú pokryté veľmi jemným práškom tvoreným veľkým množstvom šupín rôznej farby, vďaka ktorým vzniká nádherné sfarbenie motýľov.

Znaky krídel slúžili entomológom na klasifikáciu hmyzu podľa radov na:

  • Chrobáky (lat. Coleoptera) s tvrdými prednými krídlami, ktoré vytvárajú puzdro (koleos, „puzdro“ a pteron, „krídlo“)
  • Dvojkrídlovce (lat. Diptera) s iba jedným párom predných krídel, keďže zadné krídla sú premenené na kyvadielka (di, „dva“)
  • Motýle (lat. Lepidoptera) s krídlami pokrytými šupinami (lepidos, „šupina“)
  • Potočníky (lat. Trichoptera) s krídlami pokrytými chĺpkami (trichós, „chlp“)
  • Termity (lat. Isoptera) so štyrmi rovnakými krídlami (isos, „rovnaký“)
  • Rovnokrídlovce (lat. Orthoptera) s rovnými krídlami (orthós, „rovný“)

Vtáky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: krídlo (vták)

Predné končatiny umožňujú vtákom lietať a nosiť perie a vytvárajú oporný povrch, ktorý im umožňuje lietať.

Letky sú veľké perá vtákov najdôležitejšie pri lietaní. Sú spojením statnosti, ľahkosti a pružnosti.

Primárne letky, teda dlhé perá na okraji krídla, sú do veľkej miery zodpovedné za schopnosť lietania. Na riadenie svojho letu môže vták otvoriť alebo zatvoriť perá, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej časti.

Sekundárne letky sú zvyčajne kratšie. Počas letu pracujú menej, ich perá sú tiež kratšie a slabšie upevnené v svalovine. S výnimkou niektorých pier, ktorými samček láka samičku v období párenia, majú pravidelnejší tvar ako primárne letky.

Sekundárne letky sa orientujú v smere vetra. Preto nemusia mať šikmý tvar, aby podporili silu vzletu ako primárne letky.

Krídla vtákov ponúkajú mimoriadnu rozmanitosť. Napríklad krídla tučniakov nemajú perie a sú zredukované na skutočné kýpte vhodné len na plávanie. Krídla vtáka kivi (lat. Apteryx) sú ešte menej vyvinuté a pokryté perím, ktoré je podobné vlasom. U pštrosov a niektorých kúr sa krídla vyznačujú nedostatočným vývinom. Na druhej strane, letce sú veľmi vyvinuté, aj keď sa medzi nimi ukazujú výrazné rozdiely, pretože niektoré druhy majú špičky krídel krátke, široké a zaoblené a konce úzke, predĺžené a veľmi ostré. Spravidla majú sťahovavé vtáky, ktoré lietajú na dlhšiu vzdialenosť (žeriav, hus, volavka popolavá, atď.) dlhé a široké krídla a vtáky, ktoré lietajú na kratšiu vzdialenosť (lastovička, albatros, chavkoš, atď.) majú krídla dlhé, ale oveľa užšie.

Netopiere[upraviť | upraviť zdroj]

Predné končatiny a prsty netopierov (lat. Chiroptera) vytvárajú oporu pre blanu, ktorá im umožňuje lietať. Sú to jediné cicavce, ktoré dokážu lietať (aktívny let, nie vznášanie). Krídlo predstavuje otvorená končatina pokrytá blanou, tzv. patagium. Let je pomalý a veľmi ľahko ovládateľný (na rozdiel od vtákov).

Mytológia[upraviť | upraviť zdroj]

Merkúr na okrídlenom Pegase

Starí Gréci spájali krídla s láskou, s víťazstvom a s inými božstvami, ktoré boli neskôr zastúpené bez nich: tak ako Minerva, Diana, Venuša, atď.

V mnohých starovekých pamiatkach a hlavne v tých, ktoré sa nevhodne nazývajú etruské, nie sú krídla nič viac, než alegórie a symbol ľahkosti. Z toho istého dôvodu básnici dali krídla hadom bohyne Ceres, Pegasu, Pelopsovým koňom, Triptolemosovmu vozu, blesku, kaduceusu, atď. Tieto krídla sú pevné alebo pohyblivé. Medzi tie pohyblivé patria Merkúrove krídla pripevnené k jeho petasu alebo ku klobúku a k jeho sandálom. Krídla, ktoré predstavujú víťazstvo alebo zúrivosť, bývajú zvyčajne uviazané stuhami okolo hrudi. Podľa Platóna sú krídla hieroglyfom inteligencie; a zlaté krídla, ktoré údajný Orfeus dáva prvému Saturnovmu synovi, sú podľa Kirké symbolom múdrosti duše sveta podľa platónskych ideí.

Súvisiace výrazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pristrihnúť alebo obstrihnúť krídla“ znamená obmedziť činnosť nejakého namysleného človeka, zastaviť jeho povýšenectvo a samoľúbosť, atď., a taktiež zbaviť ho odhodlania alebo odvahy niečo urobiť alebo sa o niečo usilovať.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ala (zoología) na španielskej Wikipédii.