Krupský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krupský potok
Dĺžka toku 29,8 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VII.
Povodie Malý Dunaj
Prameň Okrúhla, Malé Karpaty
Ústie Dolná Blava, Dolné Lovčice
Hydrologické poradie 4-21-16-005
Číslo recipienta 4-21-16-1190

Krupský potok je potok v severozápadnej časti Podunajskej nížiny, preteká územím okresu Trnava. Je to pravostranný prítok Dolnej Blavy, má dĺžku 29,8 km a je tokom VII. rádu. Medzi obcami Horná a Dolná Krupá napája sústavu piatich Hornokrupských rybníkov (na ľavom brehu), pod obcou Dolná Krupá sa koryto výraznejšie vlní. Pri obci Špačince sa vetví na dve ramená (v dĺžke cca 1 7 km).

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Malých Karpatoch v lokalite Okrúhla, na západnej strane kopca Okrúhla (395 m n. m.), severoseverozápadne od obce Naháč v nadmorskej výške približne 350 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

V pramennej oblasti tečie najprv na krátkom úseku na juhozápad, ďalej na západ a oblúkom sa stáča smerom na juh. Pri osade Prekážka vstupuje na Podunajskú nížinu, odtiaľ k obci Horná Krupá tečie smerom na juhojuhovýchod, následne k sútoku s Krupicou znovu na juh a následne preteká juhovýchodným smerom cez Dolnú Krupú a Špačince. Pod obcou už pokračuje viac na juhojuhovýchod až k obci Brestovany. Tu sa opätovne stáča k juhu, esovito sa ohýba a obteká Dolné Lovčice. Tesne pred ústím sa definitívne stáča na východ k ústiu.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: prítok z oblasti Agátov, prítok prameniaci východne od osady Cerová, dva prítoky vznikajúce južne od Cerovej, prítok zo západného svahu Handliarovskej skaly (374,7 m n. m.), Krupica (Krupiansky potok)
  • Ľavostranné: prítok z oblasti Kráľovej drahy, kanál začínajúci východne od Hornej Krupej a ústiaci v Špačinciach

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Dolnej Blavy sa vlieva juhovýchodne od obce Dolné Lovčice v nadmorskej výške cca 132 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]

Potok postupne preteká cez: