Preskočiť na obsah

Kudu veľký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kudu veľký
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tragelaphus strepsiceros
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kudu veľký alebo kudu (lat. Tragelaphus strepsiceros alebo Strepsiceros strepsiceros) je jedna z najväčších a najznámejších antilop. Obýva husté akáciové porasty, skalnatú, alebo kopcovitú krajinu a vyschnuté korytá riek neďaleko vody v južnej a východnej Afrike. Dospelé zviera môže vážiť 195 – 315 kilogramov (samice sú väčšinou ľahšie než samce) a merať 1 – 1,5 m na výšku a 1,95 – 2,45 m na dĺžku.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Má štíhle telo s dlhými a chudými nohami. Farba srsti je veľmi rôznorodá od hnedej, šedej až po červenohnedú. Na bokoch má 4 – 12 zvislých bielych pruhov, ktoré sa ťahajú od chrbta až takmer k bruchu. Pomerne malá hlava je väčšinou tmavšia než zvyšok tela a medzi očami má biely pruh. Na chrbte má krátku, najčastejšie čiernu hrivu, ktorá sa ťahá od hlavy až k husto osrstenému chvostu, ktorý dosahuje dĺžku 35 – 55 cm.

Samce sú viditeľne väčšie ako samice a častejšie prejavujú agresivitu, využívajú hlavne vrčanie a funenie. Majú tiež dlhšiu hrivu, ktorá sa tiahne pozdĺž ich hrdla, a veľké rohy, doširoka sa rozbiehajúce v dvojitej špirále, ktoré by po „natiahnutí“ mohli dosiahnuť dĺžku až jedného metra. Samice občas mávajú menšie parôžky. Samcom začínajú rásť parohy od veku 6 – 12 mesiacov, krútiť sa začnú po druhom roku života a plne skrútené sú až po šiestom roku života [1].

Lokalita rozšírenia a potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Kudu veľký obýva územie od Eritrey až k Tanzánii, Zambii, Južnej Afrike a Angole, v malom množstve žije aj v Novom Mexiku, kde bol introdukovaný. Občas ich je možné spozorovať i v rovinách kde je množstvo kríkov, ale týmto miestam sa radšej vyhýba, lebo sa môže stať ľahkou potravou svojich predátorov. Kudu veľký je výhradne bylinožravec, ktorý preferuje trávu, listy, výhonky, občas i korienky a plody.

Počas dňa sú kudu väčšinou skrytí v hustých porastoch, kde sa chránia pred predátormi i pred slnkom, ktoré býva v ich lokalitách rozšírenia veľmi silné. Potravu hľadajú väčšinou skoro ráno, alebo večer, keď podnikajú aj výpravy za vodnými zdrojmi, ktoré môžu byť v období sucha dlhé a namáhavé.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pohlavnú dospelosť dosahuje medzi prvým až druhým rokom svojho života. Doba párenia nastáva na konci období dažďov, ale situácia sa mení podľa oblasti a podnebia. Pred párením prebieha rituál dvorenia, kedy sa samec postaví pred samicu a začne jej predvádzať svoje rohy. Po skončení rituálu sa samec zastaví a čaká, či mu samice dovolí sa s ňou spáriť, alebo nie. Samica je kotná asi 240 dní (osem mesiacov). Mláďatá sa rodia zhruba medzi februárom a marcom, kedy je tráva, ich hlavná potrava, najvyššia.

Samica rodí najčastejšie jedno, občas dve mláďatá. Mláďa časom začne od matky vyžadovať materské mlieko stále častejšie a čoskoro sa často stane i agresívnym. Prvé dva týždne sa samica s mláďaťom skrýva v hustých porastoch pred ich predátormi. Po štyroch až piatich týždňoch začnú tento úkryt pomaly opúšťať a väčšinou až na večer sa pásť so stádom. Samce sa stávajú sebestačnými v šiestich mesiacoch života, samice o niečo neskôr, okolo prvého a druhého roku života. V zajatí sa môžu dožiť i dvadsať rokov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. (1994) Wildlife Fact File. IMP Publishing Ltd, Group 1, Card 110. ISBN 0-600-45012-0.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kudu velký na českej Wikipédii.