Kuora vietnamská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
kuora vietnamská
Galbi.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cuora galbinifrons
Bourret, 1939
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kuora vietnamská (Cuora galbinifrons) je druh sladkovodnej korytnačky z čeľade Bataguridae. Tento druh objavil v roku 1939 francúzsky zoológ René Léon Bourreti. Trvalo však takmer 40 rokov do prvého exempláru, ktorý bol dovezený do Európy a Spojených štátov.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Pancier má dlhý asi 19 cm. Karapax má klenutý s červenooranžovou kresbou. Kresby na pancieri môže mať rôzne. Je veľmi plachá. Aktívna je pri a po zotmení.

Patrí medzi kriticky ohrozené druhy, kvôli malej oblasti jej rozšírenia.[1]

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Je prevažne mäsožravá, ale nepohrdne ani rastlinnou stravou. Živí sa malými stavovcami a bezstavovcami, ale aj ovocím a zeleninou. Loví po zotmení.[2] Rastúce mláďatá potrebují dostatok všetkých esenciálnych látok.

Reprodukcia[upraviť | upraviť kód]

Kladie 1 až 3 vajcia veľké okolo 7 mm. Zahrabáva vajcia do jamôk v zemi, často do piesku. Vajcia znáša od začiatku marca do mája. Inkubačná doba trvá asi 90 dní od znášky, potom sa liahnu mláďatá, ktoré sú mäsožravé.[1] Pri chove v zajatí je k liahnutiu vajíčok treba vhodný inkubátor a substrát pre inkubáciu vajec. Znesené vajíčka sa zahrabú v inkubátore do substrátu z 2/3.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

Obýva predovšetkým Čínu v južnej provincii Kuang-si, severný Vietnam, Laos a ostrov Chaj-nan. Žije v sladkých vodách, plytkých tôňach, zatopených poliach a lúkach, potokoch s brehmi s hustým rastlinným porastom bohatým na vodný hmyz a drobné rybky, predovšetkým vo vlhkých, listnatých a zmiešaných lesoch v horských oblastiach. Väčšinu času prebýva na súši.[2]

Severné a stredné druhy kuory vietnamskej sa krížia v prírode s Pyxidea mouhotii (Cuora mouhotii), vytvára sa tak nový druh korytnačiek Cuora serrata.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b bafr.blog.cz - Želva žlutočelá/(vietnamská)
  2. a b zoopraha.cz - Želva žlutočelá (ž. vietnamská)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Želva vietnamská na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]