Kveta Stražanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kveta Stražanová
Narodenie 10. máj 1942 (77 rokov)
Zemianske Kostoľany
Povolanieherečka
ManželJozef Stražan

Kveta Stražanová, tiež Lukošíková, rod. Michalcová (* 10. máj 1942, Zemianske Kostoľany) je slovenská herečka, manželka herca Jozefa Stražana.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 1959 sa stala členkou spevohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove, kde pôsobila do roku 1961, kedy sa stala členkou činohry DJZ v Prešove.

Je predstaviteľkou moderného psychologicko-realistického herectva. V prešovskom divadle postupne rástla na protagonistku súboru. Hereckú kreativitu osvedčila už v spevoherných rolách Zuzany (Nech spieva Zuzana, 1960), Dolores (Bozk Juanity, 1961) a Frufru (Limonádový Joe, 1961). Vekom i nevšedne pôvabným javiskovým zjavom bola ideálnou predstaviteľkou lyrických i temperamentných dievčat - Zuzi (Až čo povie Barcelona, 1961), Želmíra (Šibal Geľo, 1961), Jasanka (Medveď a víla, 1961), Ona (Príbeh jednej dievčiny, 1961), Jana (Mária Tudorová, 1962), Katka (Don Juan, 1962), Helena (Sen noci svätojánskej, 1963). Kľúčový význam pre jej ďalší herecký vývin mali dve postavy - Júlia (Rómeo a Júlia, 1964) a Katarína (Skrotenie zlej ženy, 1965). Svoje dramatické umenie potvrdila stvárnením množstva zložitých ženských hrdiniek: Hana Čajková (Hájnikova žena, 1965), Mathilde de la Mole (Červený a čierny, 1966), Roxana (Cyrano z Bergeracu, 1977), Anna Kareninova (Anna Kareninová, 1978) a mnohé iné. Komediálny talent preukázala na košickej scéne v komédii Harold a Maude, v Prešove zase ako Rosemary Mortinorová v hre Raya Cooneyho Lekárske tajomstvo. Prešovskí diváci ju mohli vidieť aj ako Goldu v muzikáli režiséra Jozefa Bednárika Fidlikant na streche. Jej nateraz poslednou výraznou úlohou bola Mag Folanová v hre súčasného írskeho dramatika Martina McDonagha na Malej scéne Štátneho divadla v Košiciach, ktorú inscenoval Michal Vajdička. V súčasnosti hrá hlavnú úlohu v hre Friedricha Dürrenmatta-Návšteva starej dámy v réžii Michala Náhlíka.
Už v roku 1963 debutovala aj vo filme Tvár v okne, neskôr hrala aj v desiatkach inscenácií, predovšetkým v televíznom filme Nepokojná láska (1974-75).

V roku 1989 dostala titul zaslúžilá umelkyňa. Prezident Slovenskej republiky jej udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby.

Divadlo (výber)[upraviť | upraviť kód]

  • Romeo a Júlia … po 30-tich rokoch (Dojka) - Staromestské divadlo, Košice

Rozhlas (výber)[upraviť | upraviť kód]

  • Jón Druc: Katarína Veľká - rozhlasová hra, réžia Róbert Horňák

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Dabíng[upraviť | upraviť kód]

  • 2011: Svätý Jozef Cottolengo - (postava: Perpetua, herečka: Francesca Draghetti) [1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]