Preskočiť na obsah

Laurus (Škurla)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laurus
biskup ruskej pravoslávnej cirkvi, metropolita Východnej Ameriky a New Yorku
Laurus
Rod. menoVasiľ Škurla
Narodenie1. január 1928
Ladomirová, Slovensko
Úmrtie16. marec 2008 (80 rokov)
Jordanville, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Laurus

Metropolita Laurus (narodený ako Vasiľ Škurla, Василий Михайлович Шкурла; * 1. január 1928, Ladomirová, Slovensko – † 16. marec 2008, Jordanville, USA) bol biskup Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí, metropolita Východnej Ameriky a New Yorku.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako Vasiľ Škurla 1. januára 1928 v obci Ladomirová vo vtedajšom Česko-Slovensku rodičom Michalovi a Elene. Rodina bola silne pravoslávne veriaca. Bol rusínskej národnosti.[1][2]

Vo veku päť rokov, začal pomáhať v službe pri oltáre v miestnom chráme v Ladomirovej, ktorý bol farským pre miestne pravoslávne obyvateľstvo. Vo veku osem rokov (iné pramene udávajú vek 11 rokov)[3][4] nadviazal kontakt s predstaveným monastiera archimantritom Serafimom a vstúpil do noviciátu. V roku 1939, mu otec dal povolenie aby sa úplne zapojil do kláštorného života. V monastieri zostal aj počas 2. svetovej vojny, do príchodu Červenej armády.

Po príchode armády mnísi evakuovali monastier najprv do Bratislavy a potom do Nemecka a Švajčiarska. V Ženeve vo veku šestnásť rokov Vasiľ sa stal novicom. V roku 1946 mnísi vrátane Vasiľa, emigrovali do USA a pripojili sa k monastieru Svätej Trojice v Jordanville.

V Jordanville Vasiľ nastúpil do prvého ročníku seminára stále ako novic. V marci 1948 spolu s ďalšími dvomi novicmi sa stal mníchom, prijal rehoľné meno Laurus. V 1949 prijal diakonské svätenie. V roku 1954 bol vysvätený na kňaza. V roku 1959 bol zvolený za igumena (predstaveného kláštora). V roku 1966 bol zvolený za archimandritu.

V roku 1967 archimandrita Laurus bol zvolený za biskupa a vysvätený. Následne sa stal tajomníkom biskupskej synody.

Laurus uskutočnil veľa pútí po svätých miestach pravoslávia napr. v Svätej zemi a na hore Athos. V roku 1981 sa stal arcibiskupom.

V októbri 2001 po penzionovaní metropolitu Vitalija bol Laurus zvolený synodou biskupov za metropolitu Východnej Ameriky a New Yorku a metropolitu Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí.[5][6]

Od 6. mája do 14. mája 2006 predsedal štvrtému zasadaniu diaspóry na ktorom bolo odsúhlasené zmierenie a normalizácia vzťahov s moskovským patriarchátom.[7] Dňa 17. mája 2007 metropolita Laurus spolu s mnohými duchovnými Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí podpísal „Акт о каноническом общении“ v Moskve a spoločne s moskovským patriarchom odslúžili svätú liturgiu v Chráme Krista Spasiteľa.[8]

Metropolita Laurus zomrel v monastieri Svätej Trojice v Jordanville 16. marca 2008, presne na sviatok ortodoxie. Pohreb sa uskutočnil 21. marca za účasti mnohých predstaviteľov pravoslávnej cirkvi na cintoríne monastiera Svätej Trojice.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. pravda.sk
  2. rusin.sk
  3. USA: Metropolita Laurus, hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí, zomrel[nefunkčný odkaz]
  4. Metropolita Laurus zomrel v Deň oslavy pravoslávia
  5. Council of Bishops of 2001 and the Election of the New First Hierarch oficiálna stránka Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí (po anglicky)
  6. Address of the Council of Bishops of the Russian Orthodox Church Outside of Russia to Its Flock--October, 2001(po anglicky)
  7. [1]19. máj 2006 závery zasadnutia(po anglicky)
  8. 17. máj 2007 The Act of Canonical Communion is Signed and the First Joint Celebration of Divine Liturgy by the Primates of the Two Parts of the Russian Orthodox Church Takes Place in Christ the Savior Cathedral(po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Metropolitan Laurus na anglickej Wikipédii.