Preskočiť na obsah

Leon (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leon

Základné informácie
Originálny názov Léon: The Professional
Žáner dráma / akčný
Dĺžka 110 minút
Štát Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1994
Spoločnosť Gaumont Film Company
Rozpočet 16 mil. $
Zárobok 46,1 mil. $
Filmový štáb
Réžia Luc Besson
Scenár Luc Besson
Produkcia Patrice Ledoux
Hudba Éric Serra
Kamera Thierry Arbogast
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Leon (franc. Léon; angl. Léon: The Professional) je psychologicko-akčná dráma o vzťahu samotárskeho nájomného zabijaka a problematickej adolescentky. Film je podľa kritikov a recenzií spolu s Magickou hlbočinou alebo Brutálnou Nikitou jedným z vrcholných diel režiséra Luca Bessona[1][2] a znamená aj objav talentu mladej Natalie Portman.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Otec 12-ročnej Mathildy (Natalie Portman) je zapletený do obchodu s drogami. Spôsobí tragédiu a celá rodina, okrem Mathildy, umiera. Jej sa šťastnou náhodou podarí ukryť u mlčanlivého a samotárskeho suseda (Jean Reno). Dočasné útočisko sa mení na romantický vzťah a neskôr aj útek na život a na smrť.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film začína v Tonyho obchode Supreme Macaroni Company objednávkou varovania pre Tlsťocha, ktorý kazí kšeft inému drogovému bossovi. Tým, ktorý má toto varovanie doručiť, je nájomný zabijak, známy ako Léon. Nasledujúce scény filmu dokazujú, že je v tejto oblasti špičkovým profesionálom a zadanú úlohu vykoná bezchybne.

Medzitým otec malej Mathildy, sused Léona, dostane iné varovanie od svojho zamestnávateľa – skorumpovaného a drogovo závislého agenta z protidrogového oddelenia (DEA), Normana Stansfielda (Gary Oldman), ktorý u neho prechováva kokaín a zistí, že z neho chýba.

Nasledujúci deň napoludnie vyprší ultimátum, ktoré Norman Mathildinmu otcovi uložil, a ide si pre chýbajúce drogy. V drogovom opojení vyvraždí celú rodinu, iba Mathildu zachraňuje to, že bola v tom čase mimo bytu na nákupe. Vracia sa tesne po skončení tragédie a uchyľuje sa k Léonovi, pre ktorého bola časť nákupu určená. Zároveň zisťuje, že jej tichý sused je vlastne nájomný vrah a okamžite spriada plány na pomstu za jej zavraždeného brata.

Léon je vpádom inej osoby do svojho samotárskeho súkromia vyvedený z miery a nasledujúceho dňa sa jej chce zbaviť. Konflikt záujmov spôsobí menšie Mathildino intuitívne ex tempore (streľba z okna) a tým aj vynútený odchod z bytu do hotela. Léon sa začína s prítomnosťou Mathildy zmierovať, pretože ona tvrdohlavo nástojí na tom, že sa chce pomstiť za zabitie jej 4-ročného brata a je ochotná spraviť čokoľvek, aby ju Léon naučil to, čo vie sám. Na oplátku pre neho perie, varí, učí Leona čítať a písať a spať v posteli (doteraz paranoicky spával v kresle s pištoľou vedľa seba a „jedným okom stále otvoreným“).

Mathilda sa vracia do starého bytu pre hračku a väčšiu sumu tajne ukrytých peňazí. Zároveň si náhodou vypočuje rozhovor, pri ktorom zisťuje, kto je vrahom jej rodiny a nasleduje ho. Keď Léon odmietne pomstu vykonať za ňu, berie spravodlivosť do vlastných rúk a plne ozbrojená nakráča sama do budovy DEA (Drug Enforcement Administration), kde Stansfield pracuje. Jej plán nevyjde a Stansfield ju zadrží, Léon ju však zachráni a odvedie preč. Tým však rozzúri Stansfielda, ktorý Léona vypátra skrze Tonyho a pošle na neho celú špeciálnu jednotku DEA. Vo vyhrotenej situácii nerovného boja Léon pošle Mathildu preč a sám sa úskokom takmer zachráni. V poslednej chvíli pred únikom ho však Stansfield zabije, sám však pri tom umiera.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Jean Reno ako Leone „Léon“ Montana, profesionálny nájomný vrah
 • Gary Oldman ako Norman Stansfield, skorumpovaný agent DEA (protidrogová agentúra)
 • Natalie Portman ako Mathilda Lando, 12-ročné dievča, ktorej cieľom je pomsta za vraždu jej 4-ročného brata
 • Danny Aiello ako Tony, gangster a majiteľ „Supreme Macaroni Company“, ktorý zabezpečuje zákazky pre Leona
 • Michael Badalucco ako Mathildin otec
 • Ellen Greene ako Mathildina nevlastná matka
 • Elizabeth Regen ako Mathildina sestra
 • Carl J. Matusovich ako Mathildin brat
 • Peter Appel ako Malky
 • Willi One Blood ako Blood
 • Don Creech ako Neal
 • Frank Senger ako Tlsťoch
 • Adam Busch ako Manolo
 • Keith A. Glascoe ako Benny
 • Randolph Scott ako Jordon
 • George Martin ako recepčný
 • Lucius Wyatt Cherokee ako Tonto
 • Maïwenn ako blondína pre Tlsťocha
 • Samy Naceri ako dôstojník SWAT

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

schodisko Hotela Chelsea ako časť apartmánového domu Mathildy

Pôvodne mal byť Léon len akousi rozšírenou verziou Bessonovej Brutálnej Nikity. Dokazuje to aj úloha „čističa“, ktorú v oboch filmoch stvárňuje Jean Reno (V Brutálnej Nikite ako Viktor „Čistič“). Sám L. Besson o tom hovorí: „Tentoraz je Jean ako americký bratranec Viktora. A tentoraz je aj ľudskejší.“[3]

Exteriéry sa natáčali v New Yorku, väčšina interiérov naopak vo Francúzsku. Výnimkou je Hotel Chelsea na Manhattane, ktorého schodisko poslúžilo ako časť apartmánového domu, kde bývala Mathilda s Leonom. Záverečná scéna v školskom parku je zo Stevensovho technologického inštitútu v Hobokene, New Jersey.[4]

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Leone „Léon“ Montana (Jean Reno) je mlčanlivý a čudácky samotár, žijúci v New Yorku. Po milostnej tragédii, keď zastrelil otca svojej priateľky, ktorý nesúhlasil s ich vzťahom a radšej dcéru zabil, musel z Talianska utiecť a uchýliť sa do anonymity talianskej štvrte New Yorku. Žije pomerne izolovane, bez priateľov a zvyčajných sociálnych kontaktov, je plne závislý od svojho chlebodarcu, gangstra Tonyho. Preto nevie čítať ani písať, zato je ako nájomný vrah (sám seba nazýva „čističom“) neprekonateľný profesionál s takmer autistickými sklonmi (zásadne nezabíja ženy a deti, pije mlieko a stará sa o rastlinu (Aglaonema), ktorú chápe takmer ako partnerku). Jeho osobnosť je rozpoltená, nedozretá. Na jednej strane dokáže chladnokrvne zabíjať s efektivitou špeciálnej jednotky, na strane druhej má citlivú dušu dieťaťa.
 • Mathilda Lando (Natalie Portman) je 12-ročné dievča z problémovej rodiny. Oficiálne je umiestnená do špeciálnej školy pre narušené deti, z ktorej však bez vysvetlenia utiekla a nenavštevuje ju. Má nevlastnú matku a sestru, otec prechováva drogy. Jediný bližší vzťah si vytvorila k 4-ročnému bratovi. Po jeho strate upriami celú svoju pozornosť na zdokonaľovanie seba samej, aby ho mohla pomstiť. Okolnosti ju nútia sa rýchlo prispôsobovať a dospieť, ale nedostatok životných skúseností a psychickej vyspelosti jej situáciu značne komplikuje.
 • Norman Stansfield (Gary Oldman) je psychopatický agent protidrogovej agentúry DEA, skorumpovaný, závislý od drog a Beethovena. Pod ich vplyvom je brutálny, sadistický a nevypočítateľný. Neštíti sa zabiť kohokoľvek, kto mu vstúpi do cesty, alebo by sa mohol stať nepohodlným svedkom. Majú z neho strach aj jeho vlastní podriadení.[5]
 • Tony (Danny Aiello) je úžernícky a falošný gangster, majiteľ reštaurácie „Supreme Macaroni Company“ ako legálnej zástierky jeho činnosti, ktorý ponúka svoje služby okrem iného aj Normanovi Stansfieldovi. Je to práve on, kto sa ujal Léona po úteku z Talianska a dal mu prácu. Vychoval z neho prvotriedneho zabijaka, poskytuje mu „cenné“ rady do života. Tie sú však také len kvôli jeho vlastnej vypočítavosti, pričom Léona nechal v nevedomosti analfabetizmu, z ktorej vysoko profituje.

Rozšírená verzia[upraviť | upraviť zdroj]

Základná stopáž filmu má 110 minút. Pri testovacom premietaní bola najprv použitá rozšírená verzia s dĺžkou 136 minút, ktorá ale nebola prijatá podľa očakávania.[6] Taktiež rodičia Natalie Portman žiadali o vypustenie scén, ktoré boli dvojzmyselné a navodzovali dojem intímnejšieho vzťahu Léona s Mathildou.[7].

Rozšírená verzia bola uvedená v júni 1996 najprv vo Francúzsku, neskôr aj na DVD pod názvom Uncut International Version. Táto verzia obsahuje zmazané scény po testovacej projekcii v Los Angeles pred vydaním štandardnej verzie.

Pridané scény:

 • Mathilda presviedča Tonyho, že je plnoletá
 • Mathilda sa vyhráža zabitím ruskou ruletou, ak ju Léon nenaučí „čistiť“
 • Tony vyčíta Léonovi, že si našiel ženu s poukazom na to, že už raz na to doplatil
 • Mathilda začína tréning nájomného vraha
 • Léon a Mathilda vstúpia do bytu predajcu drog, Mathilda na ňom cvičí streľbu
 • Léon a Mathilda oslavujú v reštaurácii svoju prvú zákazku
 • Mathilda požiada Léona, aby sa s ňou miloval
 • Léon vysvetľuje, prečo musel opustiť Taliansko vo veku 19 rokov
 • Mathilda a Léon spolu spia v posteli

Scény v rozšírenej verzii nie sú nevyhnutné pre pochopenie súvislostí alebo deja, významným spôsobom však rozširujú povedomie o vzťahu medzi Mathildou a Léonom.

Ocenenia a ohlasy[upraviť | upraviť zdroj]

Film bol nominovaný na sedem Césarov v roku 1995,[8] a postava Normana Stansfielda bola odvtedy mnohokrát spomenutá alebo označená za jednu z „najväčších filmových záporných postáv“. (CNN,[9] Virgin Media,[10] Total Film,[5] Rotten Tomatoes,[2] a iné.[11])

Film nakoniec vyhral dve ocenenia: Golden Reel Award za najlepšiu filmovú úpravu zvuku v roku 1995 a cenu Český lev za najlepší cudzojazyčný film v roku 1996.

Bol prijatý veľmi pozitívne ako kritikou,[2][12][13][14] tak aj obecenstvom – na filmovom serveri IMDb má veľmi vysoké hodnotenie 8.6/10 (jún 2014). Inšpiroval aj „bollywoodsky“ film Bichhoo a predajnosť soundtracku bola najmä v Japonsku vysoká.[15]

Niektoré repliky z filmu sa stali známymi, alebo sa objavujú v rôznych súvislostiach. Skladba „Mathilda“ od britského indie-rockového kvarteta Alt-J, kde spievajú „This is from Mathilda“, alebo pieseň „Mathilda“ od speváka Wallena, ktorá tiež odkazuje na film.

Film znamená úspešný debut dvoch nových tvárí filmu. Samy Naceri (známy najmä z filmov Taxi, Taxi2, Taxi3…), ktorý si zahral menšiu úlohu maskovaného príslušníka SWAT a Natalie Portman (Hviezdne vojny, V ako Vendetta alebo Oskarom ocenená Čierna labuť) ktorá bola uprednostnená pre túto úlohu pred Liv Tylerovou.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Epizódnu úlohu prostitútky pre „Tlsťocha“, v záverečných titulkoch označenú ako Ouin-Ouin, si zahrala Maïwenn, bývalá manželka Luca Bessona, ktorá mu ako 16-ročná porodila dcéru a pravdepodobne aj inšpirovala úlohu Mathildy (spoznali sa, keď mala Maïwenn 12 rokov).[16] Je známa aj z filmu Piaty element ako Diva Plavalaguna.
 • Gary Oldman súhlasil s úlohou psychopatického Stansfielda bez toho, aby si prečítal scenár. Podobne súhlasil aj s úlohou Zorga vo filme Piaty element.[17]
 • Mathilda ich v hoteli zapisovala pod menom "MacGuffin". Toto meno odkazuje na Alfreda Hitchcocka, ktorý používal termín MacGuffin pri prvkoch intríg nepodstatných pre diváka, ale zásadných pre protagonistov príbehu.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Luc Besson. L'Histoire de Léon. [s.l.] : Intervista, 1995. 222 s. Aventure et découverte d'un film. ISBN 978-2910753023.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. JENNY, Urs. Rübezahl als Terminator. [s.l.] : Der Spiegel, 1995. ISBN ID9158220 Chybné ISBN. S. 159 – 161. (nemecky)
 2. a b c Leon an rottentomatoes.com
 3. Luc Besson. Léon: The Professional Rozšírená verzia (132 minút), informácia vnútri bookletu DVD.
 4. Leon – The Professional filming locations [online]. The Worldwide Guide To Movie Locations, 18 June 2008, [cit. 2014-06-24]. Dostupné online. Archivované 2008-06-03 z originálu.
 5. a b Wales, George. 100 Greatest Movie Villains: Norman Stansfield. Total Film. 23. mája 2011.
 6. Lisa Nesselson. Leon: Version Integrale – The Professional (Director's Cut). Variety, 29 July 1996. Dostupné online.
 7. Léon: Natalie Portman Archivované 2009-04-03 na Wayback Machine na stránke cin-et-toiles.com
 8. Awards for Léon. Internet Movie Database
 9. Mackay, Mairi. Top 10 Movie Psychos. CNN. 29. júla 2008.
 10. Top 20 Villains We Love to Hate: Norman Stansfield.
 11. Gary Oldman feature. Magazín Uncut. August 1999.
 12. Mark Salisbury. Reviews: Leon. Magazín Empire.
 13. Richard Schickel. Slice and Dice. Time, 24 June 2001. Dostupné online. Archivované 2012-11-04 na Wayback Machine
 14. Mark Deming. 'The Professional review [online]. [Cit. 2010-06-09]. Dostupné online.
 15. GOLD ALBUM 他認定作品 1999年12月度. The Record (Chūō, Tokyo: Recording Industry Association of Japan), s. 8. Dostupné online [cit. 2014-01-17]. (Japanese)
 16. Maïwenn Le Besco Biografia na imdb
 17. Luc Besson, L'histoire du Cinquième Élément, Intervista, 1997, str.15

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]