Lester Thurow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lester Carl Thurow
americký profesor ekonomiky
Narodenie 7. máj 1938 (77 rokov)
Livingston, Montana, USA

Lester Carl Thurow (* 7. máj 1938, Livingston, Montana, USA) je profesor ekonomiky, ktorý sa radí medzi najprominentnejších amerických ekonómov. Od roku 1968 pôsobil viac ako 40 rokov ako profesor ekonomiky a manažmentu na MIT. Od roku 1987 do roku 1993 bol dekanom na MIT Sloan School of Management čo je jedna z piatich škôl MIT (Massachusetts Institute of Technology). Je autorom mnohých bestsellerov na ekonomické témy. Jeho formálne akademické práce sa zameriavajú na globalizáciu a ekonomickú nestabilitu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1960 získal titul „Bachelor of arts“ (Bakalár slobodných umení) v odbore politickej ekonómie na univerzite Williams College, kde bol členom známych sociálnych bratských spolkov Theta Delta Chi a Phi Beta Kappa.

Thurow bol ocenený Rhodesovým štipendiom (Rhodes Scholarship), čo je medzinárodné ocenenie na postgraduálne štúdium na Univerzite v Oxforde, kde následne študoval filozofiu, politiku a ekonómiu. Absolvoval v roku 1962 s prvotriednym vyznamenaním.

V roku 1964 získal doktorát (Ph.D.) v odbore ekonómia na Harvardskej univerzite, kde učil v rokoch rokoch 1966-1968.

Thurow je jedným z členov predstavenstva Analog Devices, Grupo Casa Autrey, E-Trade a Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. V roku 1968 bol tiež jedným z pôvodných zakladateľov Inštitútu hospodárskej politiky (Economic Policy Institute).

V súčasnosti je okrem iného politickým komentátorom pre noviny Boston Globe a USA Today. Pred tým bol ekonomickým komentátorom a členom redakčnej rady New York Times a prispievajúcim redaktorom pre Newsweek.

Thurow je dlhoročným zástupcom politického a ekonomického systému v Japonsku a Európe, v ktorých je smer ekonomiky omnoho rozsiahlejší než je tomu v USA. Priniesol model, ktorý je známy pod menom „Tretia cesta“ filozofie.

Je členom Americkej akadémie umení a vied (American Academy of Arts and Sciences) a v roku 1993 pôsobil ako viceprezident Americkej ekonomickej asociácie (American Economics Association).

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Thurow je taktiež uznávaným autorom kníh, z ktorých boli tri bestsellermi New York Times.

  • Fortune Favors the Bold: What we must do to build a new and lasting global prosperity (2003) - skúma dnešné najpálčivejšie globálne problémy
  • The Future of Capitalism: how today's economic forces shape tomorrow's world (1996) - skúma sily meniace štruktúru svetovej ekonomiky
  • The Zero-sum Solution: building a world-class American economy (1985)
  • Dangerous Currents: the state of economics (1983)
  • The Zero-sum Society: distribution and the possibilities for economic change (1980)
  • Head to Head: The Coming Economic Battle Among Japan, Europe and America (1992) - porovnáva hospodársky rast a životnú úroveň medzi Japonskom, Európou a USA, hodnotí povahu globálnej hospodárskej súťaže

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lester Thurow na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).