Lester Thurow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lester Carl Thurow
americký profesor ekonomiky
Narodenie7. máj 1938
Livingston, Montana, USA
Úmrtie25. marec 2016 (77 rokov)

Lester Carl Thurow (7. máj 1938, Livingston, Montana, USA25. marec 2016) bol profesor ekonomiky, ktorý sa radí medzi najprominentnejších amerických ekonómov. Od roku 1968 pôsobil viac ako 40 rokov ako profesor ekonomiky a manažmentu na MIT. Od roku 1987 do roku 1993 bol dekanom na MIT Sloan School of Management čo je jedna z piatich škôl MIT (Massachusetts Institute of Technology). Je autorom mnohých bestsellerov na ekonomické témy. Jeho formálne akademické práce sa zameriavajú na globalizáciu a ekonomickú nestabilitu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1960 získal titul „Bachelor of arts“ (Bakalár slobodných umení) v odbore politickej ekonómie na univerzite Williams College, kde bol členom známych sociálnych bratských spolkov Theta Delta Chi a Phi Beta Kappa.

Thurow bol ocenený Rhodesovým štipendiom (Rhodes Scholarship), čo je medzinárodné ocenenie na postgraduálne štúdium na Univerzite v Oxforde, kde následne študoval filozofiu, politiku a ekonómiu. Absolvoval v roku 1962 s prvotriednym vyznamenaním.

V roku 1964 získal doktorát (Ph.D.) v odbore ekonómia na Harvardovej univerzite, kde učil v rokoch rokoch 1966 – 1968.

Thurow je jedným z členov predstavenstva Analog Devices, Grupo Casa Autrey, E-Trade a Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. V roku 1968 bol tiež jedným z pôvodných zakladateľov Inštitútu hospodárskej politiky (Economic Policy Institute).

V súčasnosti je okrem iného politickým komentátorom pre noviny Boston Globe a USA Today. Pred tým bol ekonomickým komentátorom a členom redakčnej rady New York Times a prispievajúcim redaktorom pre Newsweek.

Thurow je dlhoročným zástupcom politického a ekonomického systému v Japonsku a Európe, v ktorých je smer ekonomiky omnoho rozsiahlejší než je tomu v USA. Priniesol model, ktorý je známy pod menom „Tretia cesta“ filozofie.

Je členom Americkej akadémie umení a vied (American Academy of Arts and Sciences) a v roku 1993 pôsobil ako viceprezident Americkej ekonomickej asociácie (American Economics Association).

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Thurow je taktiež uznávaným autorom kníh, z ktorých boli tri bestsellermi New York Times.

  • Fortune Favors the Bold: What we must do to build a new and lasting global prosperity (2003) - skúma dnešné najpálčivejšie globálne problémy
  • The Future of Capitalism: how today's economic forces shape tomorrow's world (1996) - skúma sily meniace štruktúru svetovej ekonomiky
  • The Zero-sum Solution: building a world-class American economy (1985)
  • Dangerous Currents: the state of economics (1983)
  • The Zero-sum Society: distribution and the possibilities for economic change (1980)
  • Head to Head: The Coming Economic Battle Among Japan, Europe and America (1992) - porovnáva hospodársky rast a životnú úroveň medzi Japonskom, Európou a USA, hodnotí povahu globálnej hospodárskej súťaže

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lester Thurow na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).