Letucha filipínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
letucha filipínska
Flying Lemur & Baby, Bohol.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cynocephalus volans
Linnaeus, 1758
Philippine Flying Lemur area.png
Rozšírenie letuchy filipínskej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Letucha filipínska (ďalšie slovenské názvy pozri nižšie; lat. Cynocephalus volans; lokálne je známa ako kagwang) je jeden z dvoch žijúcich druhov z radu letuchy.

Názvy[upraviť | upraviť kód]

Slovenské názvy sú: letucha filipínska[1], (?) letucha kaguang[2], poletucha veľká (chápané vrátane letuchy indomalajskej)[3], (?) letucha veľká, letucha indická (možno chápané vrátane letuchy indomalajskej)[4], zastarano: letúška indická (možno chápané vrátane letuchy indomalajskej)[5].

Opis[upraviť | upraviť kód]

Letucha filipínska váži v priemere okolo 1 do 1,7 kg a je 14 až 17 cm dlhá. Druh vykazuje pohlavný dimorfizmus, kedy sú samice o niečo väčšie ako samce. Má širokú hlavu a ňufák s robustnou čeľusťou, malé uši a veľkými očami s unikátnymi fotoreceptorovými úpravami prispôsobenými na nočný životný štýl. Tieto veľké oči umožňujú vynikajúce videnie, ktoré letucha používa na presne skákanie a plachtenie zo stromu na strom.

Areál rozšírenia[upraviť | upraviť kód]

Letucha filipínska je endemický druh južných Filipín. Jej populácia je sústredená na ostrovy Mindanao a Bohol. Letuchy žijú v husto zalesnených oblastiach, žijúce prevažne vysoko v korunách stromov v nížinných a horských lesoch, niekedy na kokosových a kaučukových plantážach, málokedy prichádza na zem. Tieto typy lesov, ktoré obývajú, sú hlavne primárne a sekundárne lesy.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Letucha filipínska je bylinožravá, žerie hlavne mladé listy stromov a občas mäkké ovocie, kvety a rastlinné výhonky. Významné množstvo vody získava z lízania mokrých listov a z vody v rastlinách a samotných plodov.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Samica letuchy filipínska po dvoch mesiacoch gravidity zvyčajne rodí jedno, niekedy dve mláďatá. Mláďatá sa rodia nevyvinuté a bezmocné, po narodení sa pripútajú k bruchu matky, do vaku vytvoreného z chvostovej membrány matky. Po 6 mesiacoch sú odstavené a opustia matkino patágium. Pohlavnú dospelosť dosahujú v dvoch až troch rokoch veku. K páreniu zvyčajne dochádza v období medzi januárom a marcom.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  1. LUPTÁK, Peter. Slovenské mená cicavcov sveta. [1. vyd.] Bojnice : Zoologická záhrada, 2003. 218 s. ISBN 80-969059-9-6.
  2. [1] (Pozn.: V origináli je uvedené „letucha kuguang“)
  3. poletucha veľká. In: Pyramída (encyklopedický časopis)
  4. letucha. In: Slovník súčasného slovenského jazyka
  5. letúška. In: Slovenský náučný slovník. Ed. Pavel Bujnák. Zväzok II E – M. Praha-Bratislava : Litevna, literárne a vedecké nakladateľstvo Vojtech Tilkovský, 1932. 380 s. S. 299.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Philippine flying lemur na anglickej Wikipédii.