Preskočiť na obsah

Letucha filipínska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Letucha filipínska
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cynocephalus volans
Linnaeus, 1758

Rozšírenie letuchy filipínskej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Letucha filipínska (ďalšie slovenské názvy pozri nižšie; lat. Cynocephalus volans; lokálne je známa ako kagwang) je jeden z dvoch žijúcich druhov z radu letuchy.

Slovenské názvy sú: letucha filipínska[1], (?) letucha kaguang[2], poletucha veľká (chápané vrátane letuchy indomalajskej)[3], (?) letucha veľká, letucha indická (možno chápané vrátane letuchy indomalajskej)[4], zastarano: letúška indická (možno chápané vrátane letuchy indomalajskej)[5].

Letucha filipínska váži v priemere okolo 1 do 1,7 kg a je 14 až 17 cm dlhá. Druh vykazuje pohlavný dimorfizmus, kedy sú samice o niečo väčšie ako samce. Má širokú hlavu a ňufák s robustnou čeľusťou, malé uši a veľkými očami s unikátnymi fotoreceptorovými úpravami prispôsobenými na nočný životný štýl. Tieto veľké oči umožňujú vynikajúce videnie, ktoré letucha používa na presne skákanie a plachtenie zo stromu na strom.

Areál rozšírenia

[upraviť | upraviť zdroj]

Letucha filipínska je endemický druh južných Filipín. Jej populácia je sústredená na ostrovy Mindanao a Bohol. Letuchy žijú v husto zalesnených oblastiach, žijúce prevažne vysoko v korunách stromov v nížinných a horských lesoch, niekedy na kokosových a kaučukových plantážach, málokedy prichádza na zem. Tieto typy lesov, ktoré obývajú, sú hlavne primárne a sekundárne lesy.

Letucha filipínska je bylinožravá, žerie hlavne mladé listy stromov a občas mäkké ovocie, kvety a rastlinné výhonky. Významné množstvo vody získava z lízania mokrých listov a z vody v rastlinách a samotných plodov.

Rozmnožovanie

[upraviť | upraviť zdroj]

Samica letuchy filipínska po dvoch mesiacoch gravidity zvyčajne rodí jedno, niekedy dve mláďatá. Mláďatá sa rodia nevyvinuté a bezmocné, po narodení sa pripútajú k bruchu matky, do vaku vytvoreného z chvostovej membrány matky. Po 6 mesiacoch sú odstavené a opustia matkino patágium. Pohlavnú dospelosť dosahujú v dvoch až troch rokoch veku. K páreniu zvyčajne dochádza v období medzi januárom a marcom.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. LUPTÁK, Peter. Slovenské mená cicavcov sveta. [1. vyd.] Bojnice : Zoologická záhrada, 2003. 218 s. ISBN 80-969059-9-6.
  2. [1] (Pozn.: V origináli je uvedené „letucha kuguang“)
  3. poletucha veľká. In: Pyramída (encyklopedický časopis)
  4. letucha. In: Slovník súčasného slovenského jazyka
  5. letúška. In: Slovenský náučný slovník. Ed. Pavel Bujnák. Zväzok II E – M. Praha-Bratislava : Litevna, literárne a vedecké nakladateľstvo Vojtech Tilkovský, 1932. 380 s. S. 299.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Philippine flying lemur na anglickej Wikipédii.