Letucha veľká

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letucha veľká
Flying Lemur & Baby, Bohol.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cynocephalus volans
Linnaeus, 1758
Synonymá
poletucha veľká
Philippine Flying Lemur area.png
Rozšírenie letuchy veľkej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Letucha veľká alebo poletucha veľká (Cynocephalus volans), lokálne známa ako kagwang, je jedným z dvoch druhov letúch, jediných dvoch žijúcich zástupcov radu letuchy. Okrem toho je jediný člen rodu Cynocephalus. Ďalší druh je letucha indomalajská. Oba druhy letúch sa zaraďujú do nadradu Euarchonta, ktorý zahŕňa tany a primáty, rovnako ako aj zaniknutý rad cicavcov, Plesiadapiformes.

Popis[upraviť | upraviť kód]

Letucha veľká váži v priemere okolo 1 do 1,7 kg a je 14 až 17 cm dlhá. Druh vykazuje pohlavný dimorfizmus, kedy sú samice o niečo väčšie ako samce. Má širokú hlavu a ňufák s robustnou čeľusťou, malé uši a veľkými očami s unikátnymi fotoreceptorovými úpravami prispôsobenými na nočný životný štýl. Tieto veľké oči umožňujú vynikajúce videnie, ktoré letucha používa na presne skákanie a plachtenie zo stromu na strom.

Areál rozšírenia[upraviť | upraviť kód]

Letucha veľká je endemický druh južných Filipín. Jej populácia je sústredená na ostrovy Mindanao a Bohol. Letuchy žijú v husto zalesnených oblastiach, žijúce prevažne vysoko v korunách stromov v nížinných a horských lesoch, niekedy na kokosových a kaučukových plantážach, málokedy prichádza na zem. Tieto typy lesov, ktoré obývajú, sú hlavne primárne a sekundárne lesy.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Letucha veľká je bylinožravá, žerie hlavne mladé listy stromov a občas mäkké ovocie, kvety a rastlinné výhonky. Významné množstvo vody získava z lízania mokrých listov a z vody v rastlinách a samotných plodov.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Samica letuchy veľkej po dvoch mesiacoch gravidity zvyčajne rodí jedno, niekedy dve mláďatá. Mláďatá sa rodia nevyvinuté a bezmocné, po narodení sa pripútajú k bruchu matky, do vaku vytvoreného z chvostovej membrány matky. Po 6 mesiacoch sú odstavené a opustia matkino patágium. Pohlavnú dospelosť dosahujú v dvoch až troch rokoch veku. K páreniu zvyčajne dochádza v období medzi januárom a marcom.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Philippine flying lemur na anglickej Wikipédii.