Lev Semionovič Pontriagin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lev Semionovič Pontriagin
ruský matematik (vľavo)
ruský matematik (vľavo)
Narodenie3. september
(podľa Juliánskeho kalendára 21. august) 1908
Moskva, Rusko, vtedy Ruská ríša
Úmrtie3. máj 1988 (79 rokov)
Moskva, Rusko, vtedy Ruská SSR, ZSSR
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lev Semionovič Pontriagin

Lev Semionovič Pontriagin (* 3. september (podľa Juliánskeho kalendára 21. august) 1908, Moskva, Rusko, vtedy Ruská ríša – † 3. máj 1988, Moskva, Rusko, vtedy Ruská SSR, ZSSR) bol ruský matematik. Vo svojich štrnástich rokoch oslepol pri výbuchu petrolejového variča. Napriek tomu sa však stal významným matematikom, predovšetkým vďaka pomoci jeho matky, ktorá mu čítala matematické články (napríklad od Heinza Hopfa, J. H. C. Whiteheada a Hasslera Whitneyho). Jeho práca znamenala významný prínos pre viaceré oblasti matematiky, vrátane geometrických častí topológie.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Ako študent pracoval na teórii duality homológií. Na základe tejto práce neskôr položil základy abstraktnej teórie Fourierovej transformácie, súvisiace najmä s tzv. Pontriaginovou dualitou. V topológii zas formuloval základný problém tzv. teórie kobordizmov, na základe čoho okolo roku 1940 prišiel s teóriou charakteristických tried, dnes nazývaných Pontriaginove triedy. V teórii operátorov je zas pôvodcom konceptu Pontriaginových priestorov, špeciálneho prípadu Kreinových priestorov.

Neskôr tiež pracoval v teórii optimálneho riadenia, tzv. Pontriaginov princíp minima je základným výsledkom v modernej teórii optimalizácie.

Medzi Pontriaginových študentov patria napríklad Dmitrij Viktorovič Anosov, Vladimir Grigorievič Bolťanskij, Michail Michailovič Postinkov, či Vladimir Abramovič Rochlin.

Kontroverzia a antisemitizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Pontriagin bol známy viacerými kontroverziami. Napriek tomu, že mal viacero židovských priateľov, vo svojich neskorších rokoch bol obvinený z antisemitizmu. Nathana Jacobsona napríklad v dobe, keď boli obaja viceprezidentmi Medzinárodnej matematickej únie, označil za priemerného vedca reprezentujúceho sionistické hnutie. Pontriagin obvinenia z antisemitizmu odmietal s tým, že bojoval iba proti sionizmu, o ktorom tvrdil, že je formou rasizmu. Pontriagin tiež namietal proti udeleniu Fieldsovej medaily Grigorijovi Alexandrovičovi Margulisovi, sovietskemu matematikovi židovského pôvodu. Ďalšou kontroverznou aktivitou Leva Pontriagina bola jeho účasť na tzv. Luzinovej afére.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lev Pontryagin na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]