Lyginodendrorasty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lyginodendrorasty
Diplopteridium holdenii.jpg
Vzorky vyhynutého druhu Diplopteridium holdenii (Pteridospermopsida), (spodný karbón - visén Anglicka) z lokality Drybrook. Vzroka má priemer asi 10 cm. Zbierky Universiteit Utrecht.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lyginodendrophyta
Synonymá
semenné paprade (Pteridospermophyta)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lyginodendrorasty (Lyginodendrophyta) nazývané aj semenné paprade (Pteridospermophyta) sú oddelením vyhynutých (fosílnych) rastlín. Sú to najstaršie známe semenné rastliny.

Znaky liginodendrorastov[upraviť | upraviť kód]

Boli to rastliny podobné papradiam so výrazne perovito zloženými listami. Ich stonka (kmeň) druhotne hrubla. Vzrastom išlo väčšinou o nižšie stromy, ale niekotré druhy boli aj pomerne vysoké. Mali dobre vyvinutú kutikulu, ktorá ich chránila pred vysušením.

Na rozdiel od papradí sa u nich vyvinula tvorba semien. Ich rozmnožovacie orgány (sporofyly) boli heterospórne, obsahovali samčie mikrosporangiá aj samičie makrosporangiá. Makrosporangiá zrastali a všetky okrem jedného zosterilneli. Sterilé makrosporangiá vytvorili obal pre to zvyšné plodné a tak vzniklo vajíčko.

Oplodnenie prebiehalo pravdepodobne až po páde semena na zem.

Fosílny záznam[upraviť | upraviť kód]

Pomerne heterogénna skupina. Taxonomické rozdelenie fosílií je založené na anatómii a vývine semien. Fosílny nález je však často zlomkovitý, preto niektoré taxóny je ťažké, alebo aj nemožné spoľahlivo zaradiť.

Lyginodendrorasty sa pravdepodobne vyvinuli v devóne, ale boli typické hlavne pre pralesy v karbóne a perme. Boli to rady Lyginopteridales, Medullosales, Callistophytales a Glossopteridales.

Glossopteridales boli typické pre južný kontinent Gondwanu a na rozdiel od ostatných radov mali celistvé listy. Vo vrchnom perme veľa druhov lyginodendrorastov vyhynulo. V druhohorách sú známe hlavne rady Peltaspermales, Gorystospermales a Caytoniales. Posledné fosílne záznamy týchto taxónov sú z jury.