Láska
Láska je:
- kladný citový vzťah, vrelá náklonnosť k niekomu, niečomu[1]
- náklonnosť jedného pohlavia k druhému, ľúbostný cit[1][2]
- veľký, mimoriadny záujem o niečo, záľuba v niečom[3][4]
Z psychologického hľadiska sa radí medzi primárne ľudské potreby. Pre svoj veľký psychologický význam je láska jedným z najdôležitejších námetov v umení. Veľa filmov opisuje príbeh lásky a väčšina populárnej hudby je o láske.
Láska existuje vo všetkých kultúrach a typ lásky existujúci v danej kultúre naznačuje individuálne chápanie, čo láska je. Rôzni ľudia hodnotia rôzne typy lásky odlišne, čo jeden považuje za láskavosť iný môže považovať za ublíženie. Láska je abstraktná a existuje okolo nej mnoho otázok.
Deň svätého Valentína je oslavovaný ako sviatok snúbeneckej lásky, na základe legendy, kde kňaz Valentín napriek zákazu tajne sobášil vojakov.
Láska medzi ľuďmi (interpersonálna)
[upraviť | upraviť zdroj]Interpersonálna láska je láska medzi ľuďmi a znamená oveľa viac ako len to, že sa niekto niekomu veľmi páči. Hoci sú pocity obvykle vzájomné, môže vzniknúť aj neopätovaná láska. Interpersonálna láska existuje obvykle v interpersonálnych vzťahoch, napr. medzi pármi, členmi rodiny a priateľmi. Ale ľudia často vyjadrujú lásku k iným osobám aj mimo týchto vzťahov, napr. rôznymi darmi alebo dobrovoľníctvom.
Niektoré prvky často prítomné v interpersonálnej láske:
- Náklonnosť: uznanie druhého
- Prepojenosť: uspokojovanie základných emocionálnych potrieb
- Vzájomnosť: keď je láska vzájomná
- Záväzok: snaha udržať lásku
- Emocionálna intimita: zdieľanie emócií a pocitov
- Príbuzenstvo: rodinné väzby
- Vášeň: sexuálna túžba
- Fyzická intimita: zdieľanie osobného priestoru
- Starostlivosť: snaha pomôcť
Sexuálna energia môže byť najdôležitejším prvkom určujúcim formu vzťahu. Zatiaľ čo sexuálna príťažlivosť často podnecuje novú väzbu, sexuálny vzťah je považovaný za nežiaduci alebo nevhodný v určitých väzbách lásky. Mnoho etických systémov odsudzuje sexuálne vzťahy medzi členmi rodiny, u detí alebo mimo záväzného vzťahu. Ale existuje mnoho spôsobov vyjadriť vášnivú lásku bez sexu. Náklonnosť, emocionálna intimita a vzájomný záujem sú obvyklé u príbuzných a priateľov všade vo svete.
Kresťanský pohľad na lásku
[upraviť | upraviť zdroj]Kresťanská láska je vyjadrená predovšetkým ako skutok[5]. Za vzor sa dáva láska Boha k ľuďom[6] a často sa dáva do protikladu k telesnej (sexuálnej) láske[7]. Za vrchol lásky sa považuje obeta života[8].
V kresťanstve je láska k Bohu a blížnemu hlavným príkazom, niečo, čo sme povinní robiť bez ohľadu na naše emócie[9].
Názory na lásku
[upraviť | upraviť zdroj]Joseph Ratzinger
[upraviť | upraviť zdroj]Podľa pápeža Benedikt XVI. láska zahrňuje vieru, bez ktorej sa stáva svojmocným činom, sama sa ruší a stáva sa sebaospravedlnením: Viera a láska sa vzájomne podmieňujú a vyžadujú.[10]
V princípe lásky je ďalej prítomný princíp nádeje, ktorá prekračuje okamih i jeho ojedinelosť a hľadá celok. Nosnými stĺpmi kresťanstva podľa Pavla je viera, nádej, láska, najväčšia z nich je láska.
Erich Fromm
[upraviť | upraviť zdroj]Podľa Ericha Fromma je láska akt milovania, produktívna činnosť, ktorá zahrňuje staranie sa o niekoho alebo o niečo, poznávanie, reagovanie, potvrdzovanie, radovanie sa: a to či už ide o človeka, strom, obraz, myšlienku. Znamená to prebúdzať k životu, obohacovať ho. Je to proces sebaobnovovania a sebaprehlbovania.[11]
Hesiodos
[upraviť | upraviť zdroj]Hesiodos hovoril, že láska je ako Eros, spája bohov a ľudí.[12]
Alexander Willwoll
[upraviť | upraviť zdroj]Pre A. Willwolla je láska hodnotovo potvrdzujúca a hodnototvorná prasila chcejúceho ducha.[13]
Marx, K.
[upraviť | upraviť zdroj]Láska podľa Karla Marxa je autentický spôsob sebaprežívaného bytia človeka spočívajúci v aktivitách milovania.[14]
synkriticizmus
[upraviť | upraviť zdroj]Pre synkriticizmus je láska najvyššou formou kultivovaného života, ktorej podstatou je potešenie alebo rozkoš z inakosti.[15]
Typy lásky (fílie)
[upraviť | upraviť zdroj]- bibliofília – láska ku knihám
- biofília – láska k prírode
- erotika – pohlavná láska
- filozofia – láska k múdrosti
- patriotizmus – láska k vlasti[16]
- láska bratská
- láska dobrotivá
- láska k Bohu
- láska majetnícka
- láska materská
- láska panovačná
- láska súrodenecká
- láska zmyselná
- láska žiadostivá
Literatúra
[upraviť | upraviť zdroj]- FROMM, Erich. The Art of Loving. New York : Harper & Brothers, 1956. 133 s.
- LAUSTER, Peter. Die Liebe: Psychologie eines Phänomens. Düsseldorf : Econ-Verlag, 1980. 235 s.
- PECK, M. Scott. The road less traveled: a new psychology of love, traditional values, and spiritual growth. New York : Simon & Schuster, 1978. 316 s.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b láska. In: Krátky slovník slovenského jazyka. 4. dopl. a upr. vyd. Bratislava : Veda, 2003. 985 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0750-X.
- ↑ láska. In: PISÁRČIKOVÁ, Mária, et al. Synonymický slovník slovenčiny. 3. nezm. vyd. Bratislava : Veda, 2004. 998 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0801-8.
- ↑ láska. In: Slovník slovenského jazyka. Redakcia Š. Peciar. Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1959 – 1968. Dostupné online.
- ↑ láska. In: Slovník súčasného slovenského jazyka. Ed. Alexandra Jarošová, Klára Buzássyová. Zväzok H – L. Bratislava : Veda, 2011. 1087 s. Dostupné online. ISBN 978-80-224-1172-1.
- ↑ Evanjelium podľa Jána, kap. 14 verš 15
- ↑ List apoštola Pavla Efezanom, kap. 5, verš 25
- ↑ List apoštola Pavla Rimanom, kap. 8, verše 5 – 13
- ↑ Evanjelium podľa Jána, kap. 15, verš 13
- ↑ Evanjelium podľa Jána, kap. 15, verš 12
- ↑ Láska (ratzinger, j.). In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska (fromm, e.). In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska (hesiodos). In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska (willwoll, a.). In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska (marx, k.). In:PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska (synkriticizmus). In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
- ↑ Láska k vlasti. In: PIAČEK, Jozef; KRAVČÍK, Miloš. FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia [online]. Bratislava: Univerzita Komenského. Dostupné online.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]- narcizmus
- zmyselnosť
- milovanie
- eroticizmus
- srdce (symbol)
- Afrodita (grécka bohyňa)
- agapé (kresťanská slávnosť)
- amor fati (postoj k životu)
- Cigánska láska (opereta)
- Eros (grécky boh)
- Háthor (egyptská bohyňa)
- problém lásky
- Globálny deň lásky