Preskočiť na obsah

Magellanov prúd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Magellanov prúd je pás neutrálneho vodíka na oblohe s celkovou zdanlivou dĺžkou takmer 180°, vychádzajúci z oblasti medzi Magellanovými mrakmi a prebiehajúci cez južný galaktický pól kolmo na galaktickú rovinu.

Šírka Magellanovho prúdu je asi 10 000 ly, hustota plynu v ňom asi 100-násobne menšia ako hustota medzihviezdneho plynu v okolí Slnka. Ak má gravitačný pôvod v slapovom pôsobení Galaxie na Magellanove mraky, mali by v ňom byť aj hviezdy so zdanlivou jasnosťou okolo 23 mag, teda pri pozorovaní súčasnými optickými ďalekohľadmi na hranici pozorovateľnosti. Výskumom radiálnych rýchlostí sa dokázalo, že Magellanov prúd sa pohybuje nerovnakou rýchlosťou, jeho najbližšie časti sa približujú rýchlosťou 200 km/s k našej Galaxii.

Je pravdepodobné, že plynové masy Magellanovho prúdu sa pohybujú okolo našej Galaxie po veľmi excentrickej dráhe, najbližšie sa dostanú k našej Galaxii na 45 000 ly, najďalej na 330 000 ly. Nie je vylúčené, že Magellanov prúd je mostom medzi Galaxiou a Magellanovými mrakmi (interagujúce galaxie). Magellanov prúd objavili v roku 1973 rádiovými pozorovaniami na Parkesovom observatóriu v Austrálii.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.