Magnitogorsk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Magnitogorsk
(Магнитогорск)
Mesto
Magnitogorsk - Правобережный район.jpg
Pohľad na mesto
Flag of Magnitogorsk (Chelyabinsk oblast).svg
Vlajka
Coat of Arms of Magnitogorsk (Chelyabinsk oblast).png
Erb
Štát Rusko Rusko
Región Čeľabinská oblasť
Nadmorská výška 370 m n. m.
Súradnice 53°0″S 59°2′0″V / 53,00000°S 59,03333°V / 53.00000; 59.03333
Rozloha 392,35 km² (39 235 ha)
Obyvateľstvo 416 521 (2018)
Poloha mesta v rámci Ruska.
Red pog.svg
Poloha mesta v rámci Ruska.
Wikimedia Commons: Magnitogorsk
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Magnitogorsk (rus. Магнитогорск) je mesto v Rusku na rieke Ural na predele medzi európskou a ázijskú časťou krajiny. Žije tu 416 521 ľudí. Je tu významné nálezisko železa a magnetitu. Pomenované je po vrchu Magnitnaja, ktorý je takmer čisto zo železa, ide o geologickú anomáliu. Pôsobí tu najväčšia firma na spracovanie železa a ocele v Rusku, Magnitogorský metalurgický kombinát (MMK, rus. Магнитогорский металлургический комбинат).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kozácka pevnosť Magnitnaja vznikla v roku 1743 za cárovnej Alžbety I. a ťažba železnej rudy začala v roku 1759. Na príkaz Stalinovho plánu industrializácie ZSSR tu bol vybudovaný v tridsiatych rokoch obrovský strojársky a hutnícky priemysel. Nedostatkom tohto plánu však bolo to, že robotníci boli bývalí poľnohospodári, ktorí mali s priemyselnou výrobou pramálo skúseností. Preto boli prizvaní aj špecialisti a architekti z Nemecka. Od roku 1937 bolo mesto pre turistov uzavreté. Počas 2. svetovej vojny zohral Magnitogorsk dôležitú úlohu dodávkami ocele Červenej armáde. Počas perestrojky bol uzavretý štatút mesta zrušený a cudzinci mohli znovu mesto navštíviť. V minulosti bola v meste rozvinutá i výroba stavebných materiálov, ľahký ( obuv, odevy) a potravinársky priemysel.

Charakteristika mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Magnitogorsk bol naprojektovaný tak, že sa skladá z niekoľkých veľkých na seba nadväzujúcich zón (obytná, priemyselná, rekreačná) s oddelenými priestormi pre dopravu. Projektantom mesta bol nemecký architekt Ernst May.

Mesto je spojené medzinárodným letiskom a železnicou. Verejná doprava zahŕňa električky, autobusy a taxíky. V meste sú tri štátne univerzity (MSTU, MaSU a MSC), tri divadlá, osem stredných škôl a pôsobí tu hokejový klub KHL Metallurg Magnitogorsk.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • KOTKIN, Stephen. Magnetická hora : stalinismus jako civilizace. Preklad Veronika Houdová, Přemysl Houda. Podlesí : Dauphin, 2021/2022. 748 s. ISBN 978-80-7645-277-0.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Magnitogorsk na českej Wikipédii.