Martin Šulík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Šulík
slovenský scenárista, režisér a herec
Narodenie20. október 1962 (56 rokov)
Žilina
Alma materVŠMU
RodičiaAnton Šulík

Martin Šulík (* 20. október 1962, Žilina) je slovenský scenárista, režisér a herec. Syn herca Antona Šulíka a brat režiséra Antona Šulíka ml.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU v Bratislave (1981 – 1986).
V roku 1984 si zahral vo filme Uhol pohľadu postavu študenta dokumentaristiky Ivana Stoklasa, ktorý sa prostredníctvom nakrúcaného filmového portrétu dostane do sporu so svojou priateľkou aj s pedagógmi na škole.

Ako režisér debutoval v roku 1991 filmom Neha. Scenár napísal s Ondrejom Šulajom, ktorý sa stal jeho dlhodobým spolupracovníkom. Film Záhrada získal päť Českých levov, Cenu slovenskej filmovej kritiky, niekoľko ocenení na MFF Karlove Vary, Cenu českých filmových kritikov aj slovenského Igrica. Uspel aj na festivale v Mannheime, Cottbuse, Bologni, Turíne, Saint Etienne a v Belforte. Vo filme Krajinka po prvý raz scenáristicky spolupracoval s Dušanom Dušekom. Krajinku zaslala Slovenská filmová a televízna akadémia do výberu na nominácie na Oscara. Nakrútil aj niekoľko úspešných dokumentov. Jedným z nich je Klíč k určovaní trpaslíků aneb Poslední cesta Lemuela Gullivera (2002) o živote českého režiséra Pavla Juráčka. Okrem toho spracoval materiál o nerealizovaných filmoch Juraja Jakubiska (2001).
Pracuje ako vedúci katedry filmovej a televíznej réžie na VŠMU.

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]


Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]