Matilda Mareková-Pálfyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matilda Mareková-Pálfyová
Narodenie11. marec 1912
Kostoľany nad Hornádom, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie23. september 1944 (32 rokov)
Malé Brestovany
Olympijské striebro

Matilda Mareková-Pálfyová (* 11. marec 1912, Kostoľany nad Hornádom – † 23. september 1944, Malé Brestovany[1]) bola slovenská športová gymnastka.

Narodila sa v Kostoľanoch nad Hornádom[1]. Bola reprezentantkou v gymnastike a prvou ženou slovenského športu, ktorá bola dekorovaná olympijskou medailou. Členkou Telocvičnej jednoty Sokol sa stala už ako dvanásťročná. Tu sa úspešne začala jej športová činnosť. Na olympijských hrách v roku 1936 v Berlíne získala striebornú medailu v súťaži družstva žien (jedinej gymnastickej disciplíne pre ženy). Po roku 1939 s gymnastikou prestala, lebo nechcela cvičiť v telovýchovnej organizácii Hlinkovej gardy.[1]

Tragicky zahynula pri jazde na svojej obľúbenej kobyle, na ktorú pri cvale zaútočil bujný žrebec. Matilda spadla na zem, avšak ostala visieť v strmeňoch a splašená kobyla ju vláčila po okolí. Keď ju ľudia vyslobodili, bola už mŕtva. Zomrela následkom zlomeniny spodnej lebečnej kosti vo veku len 32 rokov.

Jej manžel JUDr. Marek po jej smrti odišiel začiatkom roka 1945 na front a stopa sa po ňom stráca. Ich manželstvo bolo aj pre jeho krátkosť bezdetné. Je pochovaná na novom cintoríne v Trnave, hrob nie je známy.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b c V nedeľu by sa prvá Slovenka s olympijskou medailou, gymnastka Matylda Pálfyová, dožila 100 rokov [online]. Slovenský olympijský výbor, [cit. 2017-12-14]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • Matylda Vilma Pálfyová - Bio, Stats, and Results - Olympics at Sports-Reference.com [online]. Sports-Reference.com, [cit. 2017-12-14]. Dostupné online. (English)