Preskočiť na obsah

Matilda Mareková-Pálfyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Matilda Mareková-Pálfyová
Narodenie11. marec 1912
Kostoľany nad Hornádom, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie23. september 1944 (32 rokov)
Malé Brestovany, Slovensko
ManželOndrej Marek
Olympijské striebro
Olympijské striebro
Prehľad medailí
Reprezentácia: Československo Československo
Ženská gymnastika
Letné olympijské hry
striebro Berlín 1936 Družstvo ženy
Majstrovstvá sveta v športovej gymnastike
zlato Praha 1936 Družstvo ženy
bronz Praha 1936 Viacboj jednotlivkýň

Matilda Vilma Mareková-Pálfiová, niekedy aj Matylda Pálfyová (* 11. marec 1912, Kostoľany nad Hornádom – † 23. september 1944, Malé Brestovany[1]) bola slovenská športová gymnastka, prvá slovenská medailistka z Olympijských hier.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Kostoľanoch nad Hornádom.[1] Bola reprezentantkou v gymnastike a prvou ženou slovenského športu, ktorá bola dekorovaná olympijskou medailou. Členkou Telocvičnej jednoty Sokol Košice sa stala už ako dvanásťročná. Tu sa úspešne začala jej športová činnosť. Na olympijských hrách v roku 1936 v Berlíne získala striebornú medailu v súťaži družstva žien (jedinej gymnastickej disciplíne pre ženy) ako členka družstva ČSR.[2]

Na Majstrovstvách sveta v športovej gymnastike v roku 1938 v Prahe sa naplno prejavila sila československého tímu, fungujúceho na základoch telovýchovných jednôt Sokol. Pálfyová ako členka družstva ČSR získala titul majsterky sveta, pričom dostala najvyššie známky na kruhoch a v preskoku. Vo viacboji jednotlivkýň získala tiež bronz za krajankami Vlastou Děkanovou a Zdeňkou Veřmiřovskou.

Pálfyová od svojich 18 rokov pracovala v Košiciach ako korešpondentka, v rokoch 1934 – 1937 pracovala vo Východoslovenských elektrárňach, účast. spol. Na administratívnej budove Východoslovenskej energetiky, a.s. v Košiciach ju dnes pripomína pamätná tabuľa. V roku 1937 sa presťahovala do Bratislavy, kde pôsobila v Západoslovenských elektrárňach, a. s. V roku 1939 po vzniku Prvej Slovenskej republiky s gymnastikou skončila, lebo odmietla cvičiť v telovýchovnej organizácii Hlinkovej gardy.[1] Pôsobila v rámci Klubu slovenských turistov a lyžiarov, kde sa venovala kanoistike či jazdectvu. Bola tiež členkou Akademického speváckeho združenia. Jeho dirigentom bol hudobný skladateľ Ján Cikker, s ktorým sa Pálfyová dokonca zasnúbila. Napokon sa v roku 1942 vydala za dôstojníka Ondreja Mareka, ich manželstvo trvalo len dva roky do tragickej smrti gymnastky.

Tragicky zahynula 23. septembra 1944 v Malých Brestovanoch pri jazde na svojej obľúbenej kobyle, na ktorú pri cvale zaútočil bujný žrebec. Matilda spadla na zem, avšak ostala visieť v strmeňoch a splašená kobyla ju vláčila po okolí. Keď ju ľudia vyslobodili, bola už mŕtva. Zomrela následkom zlomeniny spodnej lebečnej kosti vo veku len 32 rokov.

Jej manžel JUDr. Marek po jej smrti odišiel začiatkom roka 1945 na front a stopa sa po ňom stráca. Ich manželstvo bolo aj pre jeho krátkosť bezdetné. Je pochovaná na novom cintoríne v Trnave, hrob nie je známy.

Slovenský olympijský výbor od roku 2005 každoročne udeľuje Cenu Matyldy Pálfyovej, ktorá je určená výlučne ženám – za ich športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e V nedeľu by sa prvá Slovenka s olympijskou medailou, gymnastka Matylda Pálfyová, dožila 100 rokov [online]. Slovenský olympijský výbor, [cit. 2017-12-14]. Dostupné online.
  2. od Janette. Prvá žena slovenského športu s olympijskou medailou [online]. brosport.sk, 2015-03-11, [cit. 2020-01-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matylda Vilma Pálfyová - Bio, Stats, and Results - Olympics at Sports-Reference.com [online]. Sports-Reference.com, [cit. 2017-12-14]. Dostupné online. (English)