Matrix (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Šetrič obrazovky s témou Matrix

Matrix je americký sci-fi film z roku 1999. Je prvým zo série troch kultových filmov série Matrix, ktoré napísali a režírovali súrodenci Wachowskí (Lilly a Lana). Zahrali si v ňom Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová a Hugo Weaving.

Film opisuje svet v Matrixe, rozsiahlom počítačovom systéme, na ktorý sú pripojení ľudia, ktorí v ňom žijú svoj virtuálny život. Títo ľudia, ktorých mozog je napojený do Matrixu, si neuvedomujú, že nežijú skutočný život a je im púšťaná do mozgu virtuálna realita. Takto sú nevedomky využívaní strojmi s umelou inteligenciou, ktoré prevzali dominanciu na planéte. Tieto stroje efektívne chovajú a pestujú ľudstvo len kvôli energii z ľudských tiel, vďaka ktorej prežívajú.

Vo filme sa nachádza mnoho odkazov na rôzne filozofické a náboženské myšlienky, hackerskú alebo kyperpunkovú subkultúru. Film sa preslávil hlavne vďaka vynikajúcemu spracovaniu súbojov v hongkonskom štýle a inšpiráciou v japonskom anime.

Film vznikol spoluprácou štúdií Warner Bross a austrálskych Village Roadshow Pictures. Natočený bol hlavne v austrálskom Sydney.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]